Sluneční skvrny jsou tak obrovské, že by mohly zničit celou Zemi. Musíme být v pozoru

Na povrchu Slunce se objevily dva obrovské roje slunečních skvrn, které naznačují zvýšenou možnost živých polárních září a potenciálně ničivých slunečních erupcí v nadcházejících měsících. Některé z těchto slunečních skvrn jsou tak obrovské, že by mohly zničit celou Zemi, píše server Live Science.

Nové skupiny slunečních skvrn, známé jako „aktivní oblasti“ 2993 a 2994 (AR2993 a AR2994), zřejmě následuje třetí skupina slunečních skvrn – dosud skrytá za severovýchodním okrajem Slunce – která zřejmě způsobila silnou sluneční erupci, jež před několika dny minula Zemi.

Každý roj se skládá z několika slunečních skvrn a pokrývá plochu stovek milionů čtverečních kilometrů – mnohem větší, než je průměr Země. Jsou způsobeny magnetickým narušením viditelné sluneční fotosféry, které odhalí relativně chladnější vrstvy pod ní.

Tyto roje navíc pocítíme už brzy. V následujících měsících tak bude Země čelit nejen potenciálně ničivým slunečním erupcím, ale také zvýšené možnosti živých polárních září. Zároveň však NASA varuje, že některé z těchto slunečních skvrn jsou tak obrovské, že by mohly pohltit celou Zemi.

Sluneční cyklus 25

Jan Janssens, odborník na komunikaci ze Solar-Terrestrial Centra v Bruselu uvedl, že Slunce bylo v posledních týdnech velmi aktivní a nepředpokládá se, že by v blízké době mělo být méně aktivní. Minulý týden Zemi jen těsně unikl výron sluneční plazmy spojený s ještě dřívější skupinou slunečních skvrn.

„Tato situace je v této fázi slunečního cyklu typická,“ uvedl Janssens. „S tím, jak sluneční cyklus směřuje ke svému maximu, se zviditelňují stále složitější oblasti slunečních skvrn, které pak mohou produkovat sluneční erupce.“

Podle NASA vědci dělí sluneční erupce do pěti tříd, z nichž každá je desetkrát silnější než předchozí – A, B, C, M a X. Každá kategorie má devět oddílů; a nejsilnější erupce třídy X mohou mít více než desetkrát větší sílu než erupce X1, takže teoreticky neexistuje žádný limit, jak velké mohou být – nejsilnější zaznamenaná erupce v roce 2003 zahltila senzory na úrovni X28.

Zdroj: livescience.com