Apple AirTag – zázračné zařízení, které vám pomůže najít ztracené klíče nebo peněženku. Nové funkce by měly pomoci vyřešit problémy se zneužitím

Apple AirTag je malý sledovací přístroj, který si můžete pověsit na klíče, schovat do zavazadla, auta nebo kabelky a vědět, kde se vaše věci nachází. Ale pozor, může vám ho tam schovat i někdo jiný.

V příštích několika týdnech se do sledovacího zařízení (také se mu může říkat ‚tracker‘) od Apple s názvem AirTag chystají nové funkce. Ty by měly pomoci vyřešit problémy se zneužitím. Aplikace by vám měla pomoci odhalit jakékoliv sledovací zařízení ve vaší blízkosti. V současnosti totiž dokáže software iPhonu rozpoznat pouze sledovací zařízení Bluetooth, která jsou certifikována společností Apple. To se má změnit, píše web Forbes.

První vývojářská beta verze systému iOS 17.5 je již k dispozici a kód odhalil mnohé z toho, co by mohlo přijít. Zmínky o softwaru naznačují, že aplikace „Find My“ neboli „Najít“ bude identifikovat sledovací příslušenství, i když se nejedná o AirTagy. Pokud je najde, upozorní uživatele iPhonu.

Google drží krok

Google paralelně s Applem spouští sledovací síť „Find My Device“ – „Najít moje zařízení“. Informoval o tom server 9to5Google. „Díky nové síti „Find My Device“ budete moci lokalizovat svá zařízení, i když budou offline. Můžete také najít jakékoli kompatibilní příslušenství Fast Pair, i když je odpojeno od vašeho zařízení. Patří sem kompatibilní sluchátka, náhlavní soupravy a trackery, které můžete připevnit k peněžence, klíčům nebo k jízdnímu kolu.“, říká společnost Google. Google s touto novinkou čekal až Apple obdobnou funkcionalitu implementuje do svého systému.

Někdo mě sleduje?

Nedávné varování, které přišlo od policie v Burlingtonu v USA, ukázalo, jak se tato funkce může hodit. Dva lidé totiž našli ve svých vozidlech po návratu z cesty do Montrealu zařízení AirTags. Předpokládá se, že zločinci mohou umisťovat AirTagy do aut, aby je sledovali a později ukradli, ačkoli je také možné, že trackery jsou používány „k označování aut v rámci převážení drog přes hranice“.

Jeden z obyvatel Burlingtonu uvedl, že obdržel upozornění, že s ním cestuje zařízení AirTag, dokázal ho pomocí aplikace „Najít“ přimět k pípnutí a našel ho v přední mřížce auta.

Muž měl v tomto případě štěstí, že šlo o zařízení od Apple a aplikace ho tak dokázala lokalizovat. V budoucnu ovšem bude schopná najít i podobná zařízení od jiných firem. Stejně tak Google aplikace dokáže rozeznat a najít zařízení od Applu.

Spekuluje se i o tom, že Google začne vyrábět svůj vlastní ‚tracker‘. Vzhledem k diskuzi, která se o tomto odvětví rozproudila, by byl nejvyšší čas ho odtajnit. Každopádně ale budeme v příštích dnech svědky velkého posunu ve světě sledovacích zařízení a jejich bezpečnosti.

Zdroj: Forbes, 9to5Google