Animace ukazuje, jak budou vypadat pobřežní města za několik let. Zvedá se hladina moří
S globálním oteplováním se zvedají hladiny moří. Jak moc se však zvýší, závisí na rychlosti globálním oteplování. A jak rychle budou hladiny stoupat je primárně určeno rychlostí tání ledovců.
Podle webu 20min se některé oblasti dokonce ponoří do vody, pokud bude oteplení „jen“ o 1,5 stupně, což odpovídá klimatickému cíli pro rok 2050. Pokud se nám podaří udržet emise CO2 pod kontrolou a globální oteplování na úrovni 1,5 stupně, mají obyvatelé pobřežních měst velkou šanci udržet se v suchu. Pokud se však globální oteplování do roku 2030 zvýší o 3 stupně Celsia – a stane se, pokud budeme pokračovat jako nyní, mnohá města se budou potýkat se záplavami.
Organizace Climate Central ukazuje na svých webových stránkách, jak to bude vypadat. Můžete si prohlédnout více než 180 pobřežních měst po celém světě, poprvé v současném stavu, podruhé při oteplení o 1,5 stupně, a také je zde animace, jak budou města zatopena, pokud teplota stoupne o 3 stupně.
Je to působivé a zároveň docela děsivé. Když například Burdž Chalífa v Dubaji vyčnívá z jezera jako věž, centrum Petrohradu připomíná koupaliště nebo vidíte katedrálu svatého Pavla v Londýně, kam se musíte dostat lodí.
Globální hladina moře stoupla od roku 1992 (kdy se začaly měřit hladiny oceánů) až o 23 centimetrů. O celou jednu třetinu z toho jenom za posledních 25 let. Prudký nárůst je způsoben především kombinací tání vody z ledovců a tepelné rozpínavosti mořské vody při jejím oteplování.
Regionální rozdíly jsou samozřejmě velké. Například ve Spojených státech žije téměř 40 procent populace v relativně hustě obydlených pobřežních oblastech. Mořská hladina však hraje klíčovou roli při záplavách, pobřežní erozi a nebezpečí bouří, které postihují každého. Navíc v blízkosti pobřeží leží osm z deseti největších měst světa.
Vzestup hladiny moře podél pobřeží ohrožuje infrastrukturu nezbytnou pro pracovní místa a regionální průmysl. Silnice, mosty, metro, zásoby vody, ropné a plynové vrty, elektrárny, čistírny odpadních vod, skládky – to vše je ohroženo vzestupem hladiny moře. Vyšší hladina moří navíc znamená stále častější záplavy. A jak ničivé to může být, zažily letos v létě i regiony daleko od mořských pobřeží.
Zdroj: 20min.ch, picturing.climatecentral.org