Ani na podruhé to nevyšlo! Hvězdná loď SpaceX: vzlétla, ale explodovala
Přestože společnost SpaceX má za sebou úspěšný start kosmické lodi, při druhém pokusu došlo k nepředvídané poruše, která měla za následek automatické zničení konstrukce. Jednalo se o bezpilotní let, takže se nikomu nic nestalo. Společnost tvrdí, že ačkoli druhý pokus o start kosmické lodi neproběhl podle plánu, získaná data významně přispějí k rozvoji výzkumu vesmíru.
Druhý pokus o start rakety Super Heavy a modulu na ní namontovaného (Starship) byl částečně úspěšný, kosmická loď správně odstartovala několik minut po 14.00 polského času ze základny Starbase v Boca Chica v Texasu a následně došlo k oddělení obou jednotek, jak je vidět na videu níže.
Stage separation! pic.twitter.com/PipaCW1PDT
— SpaceX (@SpaceX) November 18, 2023
Podle plánu měla raketa Super Heavy přistát v Mexickém zálivu a loď Starship měla letět asi 90 minut, než měla bezpečně sestoupit poblíž ostrova Kauai v Tichém oceánu, píše portál Space.
Bohužel vše neproběhlo podle plánu a po necelých sedmi minutách letu raketa pohánějící Starship explodovala, jak je vidět na záběrech výše. Za zmínku stojí, že detonaci provedl automatický systém kosmické lodi – jedná se o standardní bezpečnostní prvek rakety, neboť v případě vychýlení z kurzu nebo jiných problémů dojde ke zničení konstrukce.
A co samotná hvězdná loď? Ta pokračovala v letu a z dosavadních informací SpaceX se zdá, že dosáhla výšky asi 148 km, čímž překročila takzvanou Karmanovu linii, konvenční hranici mezi zemskou atmosférou a vesmírem. Pro srovnání, průměrná výška, ve které obíhá Mezinárodní vesmírná stanice, je přibližně 400 km.
Výbuch se změnil v úspěch
Přestože se teoreticky opět nepodařilo dosáhnout zamýšleného cíle, zástupci SpaceX jsou s výsledky spokojeni, uvedla Kate Ticeová, manažerka inženýrství kvality společnosti:
„Mimořádně úspěšný den, a to i přesto, že jsme se museli vypořádat s rychlou, neplánovanou demontáží rakety i lodi Starship.“
Zdroj: Space