Americké letectvo nasadilo v Evropě revoluční navigační systém TACAN. Ten dokáže současně sledovat až 250 letadel

Americké letectvo oznámilo, že 1. bojová komunikační letka (CBCS) získala díky nedávnému zavedení nového taktického leteckého navigačního systému (TACAN) špičkovou technologii, která dokáže mapovat až 250 letadel současně s obrovskou přesností.

Tento nejmodernější systém je připraven změnit pravidla hry pro letectví v Evropě a očekává se, že způsobí revoluci v agilních bojových operacích tím, že poskytne posádkám letadel zásadní podporu a zvýší jejich schopnost určit určená letiště nebo přistávací zóny s nebývalou přesností. Zásadní vlastnost nového systému TACAN spočívá v jeho schopnosti poskytovat posádkám letadel zásadní údaje, jako je vzdálenost k umístěnému letišti, spolu se specifickým identifikačním kódem. Tento systém může poskytovat také přesné informace o vzdálenosti více než 250 letadel současně, což zefektivňuje koordinaci a komunikaci letových operátorů.

Revoluční systém TACAN byl pečlivě navržen tak, aby odolal i těm nejnáročnějším podmínkám, a vyznačuje se robustní konstrukcí uzpůsobenou pro provoz v jakémkoliv prostředí. Nový systém MM-7000 TACAN se od svých předchůdců dále liší pohodlnou přenosnou konfigurací, díky níž je nejlehčí, nejmenší a nejmobilnější pozemní stanicí. TACAN lze rychle nastavit a uvést do plného provozu během několika minut po příjezdu na jakékoli nepřipravené taktické místo, zatímco u předchozích systémů to byly hodiny.

Zdroj: redakce, defence-blog