Američané vyvíjejí vesmírnou benzínku. Má sloužit družicím, aby se nemusely pro palivo vracet na Zem

Představte si, že jste na dlouhé cestě a vaše auto potřebuje natankovat, ale benzínky jsou jen na Zemi. Co když byste byli ve vesmíru? Američané na to mají řešení! Postaví vesmírnou čerpací stanici pro družice, aby mohly tankovat palivo přímo na oběžné dráze, píše web Space News.

Tuto geniální „vesmírnou benzínku“ vyvíjí firma Northrop Grumman. Družice, které obvykle musí být velmi spořivé s palivem, aby vydržely co nejdéle, budou teď moci doplnit palivo a pokračovat v práci bez toho, aby musely zpátky na Zemi. To je obrovský pokrok, protože jakmile družici dojde palivo, stává se z ní jen kus kovu plující vesmírem.

Hlavní hrdina této příběhu je speciální konektor, díky kterému se různé družice mohou napojit a natankovat. Představte si to jako univerzální nabíječku pro všechny typy mobilních telefonů, ale ve vesmíru.

Tento projekt nejenže prodlouží životnost družic, ale také umožní vojenským satelitům provádět složitější manévry bez obav z vyčerpání paliva. A když se řekne vojenské družice, mluvíme o těch, které sledují dění na Zemi, zajišťují komunikaci nebo dokonce pomáhají při obraně.

Zdroj: Space News