V roce 2023 vznikne největší krytá farma vertikálního zemědělství na světě

Startup s názvem Upward Farms sídlící v Brooklynu v USA, oznámil plány na vybudování nové farmy o rozloze 76 000 metrů čtverečních ve východní Pensylvánii v USA. Farma se otevře v roce 2023 a bude to největší krytá farma s vertikálním zemědělstvím na světě.

Podle webu MorningBrew, se vertikální farmy obecně vyskytují ve třech různých typech: hydroponie, akvaponie nebo aeroponie. Hydroponie se spoléhá na zásobování rostlin vodou bohatou na živiny v uzavřeném systému bez použití půdy. Aquaponie, kterou používá společnost Upward Farms, je odnoží hydroponie, ve které se uplatňují ryby produkující odpad, a ten se přeměňuje na živiny a půdu používanou k růstu rostlin. Generální ředitel a spoluzakladatel Upward Farms Jason Green řekl, že společnost vyprodukuje 35 až 50 sklizní ročně. Společnost také prodává své ryby společnosti Greenpoint Fish and Lobster v Brooklynu.

Aeroponie, kterou využívá například společnost AeroFarms se sídlem v New Jersey, mlží rostliny vodou bohatou na živiny a je méně náročná na vodu než ostatní dvě metody. Aeroponické farmy mohou podle Národního centra díky své technologii využívat až o 90 % méně vody než tradiční farmy.

Green řekl, že k úspěchu ve vertikálním zemědělství jsou potřeba tři věci: hardware, který monitoruje rostliny; software pro řízení světla, teploty a vlhkosti rostlin během růstu a silnou biologii, která zajistí, že samotné rostliny jsou zdravé.

AeroFarms a Upward Farms již prodávají své produkty velkým maloobchodům, jako jsou Walmart nebo Whole Foods.

Jako příklad hydroponického provozu v rámci České republiky můžeme uvést moderní skleník, který patří Farmě Bezdínek. V současnosti se zde na 11 ha plochy pěstují vybrané odrůdy rajčat. Rostliny rostou v organickém přírodním substrátu, který je vyrobený ze slupek kokosových ořechů.

Zdroj: morningbrew.com, upwardfarms.com