12 bombardérů B-2 ve vzduchu. Amerika zachytila „neviditelná“ letadla na videu

V rámci manévrů nazvaných Spirit Vigilance americké letectvo zrealizovalo unikátní cvičení, při kterém do vzduchu vzlétlo dvanáct těžko odhalitelných bombardérů B-2 Spirit. Tento vzlet byl zahájen procedurou známou jako „pochod slonů“, během níž letouny postupně pojíždějí po vzletové a přistávací dráze před společným vzletem, píše web TechWP.

Historie „pochodu slonů“ sahá do období druhé světové války, ale speciální význam získala během studené války, kdy byla využívána pro rychlé nasazení letek v reakci na možný útok na letecké základny.

Letošní cvičení je zatím největším ve své kategorii, jelikož minulé ročníky nezahrnovaly tak vysoký počet letounů B-2. Tyto bombardéry, které představují většinu z 18 letounů tohoto typu, jež Pentagon aktuálně disponuje, vzlétly z Whitemanovy letecké základny.

Náklady na jednotlivé letouny B-2 se odhadují na 2 miliardy dolarů (47 miliard korun), což znamená, že během této operace bylo do vzduchu nasazeno majetku za více než obranné rozpočty některých států, jako je Česko nebo Izrael.

Bombardér B-2 Spirit, který byl zalétán v roce 1989, je nejnovějším ze strategických bombardérů USA, ale již má svého nástupce – B-21 Raider. Tento nový typ letounu je menší a o 60 % levnější než B-2, což naznačuje, že americké letectvo by mohlo nakoupit výrazně více těchto letounů. Celkově se plánuje pořízení nejméně 100 kusů B-21. Ve vzduchu je téměř neviditelný.

Zdroj: TechWP