Jak efektivně používat zahradní frézy (kultivátory) pro optimální úpravu půdy

Různé zahradnické nářadí a přístroje se jistě budou hodit při práci na zahradě i na farmě. Jedním z nejoblíbenějších je kultivátor. Ne každý však ví, k čemu slouží a jak by se měl používat.

Jak kultivátor funguje?

Samotné obdělávání půdy je složitý proces. Pro dosažení zamýšlených výsledků se vyplatí zakoupit vhodné nástroje a zařízení. Skvělým příkladem zajímavého zařízení, které se vyplatí používat, je právě kultivátor. Používá se k kypření půdy, ničení veškerého plevele a zbytků a také k rozmetání hnojiv na větší plochy. Jak vidíte, jedná se o multifunkční nástroj. Nejdůležitějším prvkem kultivátoru jsou zuby. Ty mohou být pružinové, polopružinové nebo tuhé, zakončené radličkami nebo noži. Zarývají se do půdy, rozmělňují ji a kypří. Na rozdíl od kultivátorů se pracovní části neotáčejí, a proto nemohou obracet půdu.

Půda se díky kultivaci přesouvá do hloubky přibližně 15-30 centimetrů v závislosti na nastavení a možnostech stroje. Kultivátor nenahradí zařízení pro hloubkové rytí, ale může podpořit úklidové a udržovací práce na zahradě. Pokud tento stroj nechcete kupovat, pomůže vám výhodná kultivátor půjčovna pro profesionální úpravu zahrad a půdy.

Možné využití kultivátoru

Zahradní kultivátor má mnoho možností využití. V první řadě promíchá půdu, což vám umožní připravit záhony k setí. Kromě toho jej lze použít k rozmetání hnojiv, například kompostu. Rostliny budou mít lepší podmínky pro růst v prokypřené a vyhnojené půdě. Pamatujte však, že zařízení kypří pouze horní vrstvu půdy, takže pokud potřebujete kopat do hloubky, poslouží lépe zemní fréza. Toto zařízení je také ideální pro odstraňování plevele. Pokud se pěstuje na podzim, mělce kořenící rostliny bez stabilní opory vymrznou. Narušení vrchní vrstvy půdy také usnadní vytrhávání hlouběji zakořeněných plevelů.

Kultivátor je také perfektní pro péči o trávník. Vytvořením malých zářezů v půdě umožní jeho lepší provzdušnění a zavlažování. Pomůže vám také odstranit mech z trávy. Z tohoto důvodu je kultivátor velmi efektivní nástroj a lze jej použít při mnoha zahradních pracích. Nevyžaduje použití velké síly, proto je vhodný i pro osoby se slabší fyzickou kondicí. Skvělým pomocníkem je také vysoušeč vlhkosti půjčovna.