Hitlerova pila: o jakou zbraň v historii šlo?

Takový název si vysloužil legendární a obávaný německý kulomet MG 42 používaný během druhé světové války od svých nepřátel.

Zkratka MG vychází z německého slova MASCHINEGEWEHR (kulomet). Mezi lety 1942 až 1945, kdy se tento kulomet vyráběl v Německu, se vyrobilo cca do půl milionu kusů. Konstrukci a technologií tohoto kulometu převzalo několik zbrojovek, které jej vyráběly i po válce a nacházel se ve výzbroji různých armád po celém světě i po skončení druhé světové války. Přezdívku Hitlerova pila dostal díky svému hrůzostrašnému zvuku během střelby. Tento zvuk způsobovala kadence cca 1200 nábojů kal. 7.92 x 57 Mauser za minutu.

Historie kulometu MG 42

Prvním milníkem ke vzniku modelu MG 42 byl model MG 13. Tento model lehkého kulometu byl zaveden do německé armády v roce 1930 a vyráběl se do roku 1934. MG 13 byl vybaven zajímavým spoušťovým mechanismem, který umožňoval střelbu v samonabíjecím (semi-auto) i samočinném (full-auto) režimu. Vyskytovaly se také verze, které byly výbavou obrněných vozidel a tanků.

Dalším krokem na cestě k legendě s názvem MG 42 byl model MG 34. Tento model se vyvíjel v letech 1929 až 1934. Předán do užívání německé armády byl v roce 1936. Vyrobeno bylo přes půl milionu kusů. Obecně je považován za první univerzální kulomet na světě a v té době byl považován za nejpokročilejší kulomet na světě. Byl využitelný pro pěchotu, také na ostřelování letadel a hmotnost jeho konstrukce umožňovala jeho nošení jedním mužem. 

Nevýhodou modelu MG 34 však byla vysoká citlivost na extrémní povětrnostní podmínky, špínu, prach, bláto a jeho drahá produkce. Pokusy o vylepšení jeho konstrukce selhaly, protože neodstraňovaly problém nákladné výroby a vysoké ceny. Další vývoj přinesl konstrukčně jednodušší, avšak spolehlivý a na výrobu méně nákladný model MG 42, který se vyráběl ve více německých továrnách. Model MG 42 střílel výhradně v samočinném (full-auto) režimu. Standardně byl vybaven dvojnožkou a nabíjecím zařízením ve formě nábojového pásu. 

Jste-li milovníkem zbraní nejen z druhé světové války a nejste držitelem zbrojního průkazu, můžete si pořídit nefunkční repliky zbraní španělské značky DENIX, do jejíž nabídky patří např. i replika kulometu MG 34.