Domácí telefon: Zajistěte si komfort a bezpečí 

Koho by napadlo, že výběr domovního zvonku může být taková věda. Ale stejně jako u spousty jiných věcí do domu i tady máte na výběr celou řadu variant. Můžete si pořídit domácí telefon, nebo dokonce domácí telefon s kamerou. Zjistěte, co všechno tahle elektronická zařízení umí a jak fungují. 

Co to je domácí telefon? 

Domácí telefon (DT) je výraz pro systémy audio a video telefonů, které se využívají v domácnostech. Sada domácího telefonu slouží ke komunikaci mezi obyvateli domu a návštěvníky, kteří stojí u vchodových dveří.  

Jak funguje domácí telefon? 

Základní funkcí domácích telefonů je bzučák, pomocí kterého návštěvníkovi otevře dveře, pokud tedymáte integrovaný elektronický zámek. 

Existuje více druhů domácích telefonů a spolu s tím i jejich různé funkce a výhody. 

Klasický domácí telefon 

Tento typ telefonu je umístěný na jednom místě uvnitř domu nebo bytu. Jeho základní funkcí je hlasová komunikace s návštěvníky, kteří stiskli domovní zvonek na vstupních dveřích.  

Pevný domácí telefon je připojen ke stěně prostřednictvím kabelu. Tyto kabely umožňují komunikaci mezi telefonem a domovním zvonkem, který se obvykle nachází u vstupních dveří. Hlavní výhodou pevného domácího telefonu je především jeho jednoduchost a spolehlivost a samozřejmě nižší cena oproti jiným typům domácích telefonů.  

Na druhou stranu jeho instalace je většinou spojená s kopáním do zdi a rozvodem kabelů. Další možností je vést rozvody lištami, díky tomu se kopání vyhnete, ale vzhledově to vašemu domovu nepřidá. 

Domácí telefon s kamerou 

Domácí telefon s obrazovkou neboli videotelefon, vám poskytne ještě víc funkcí a větší komfort. Díky kameře u vchodových dveří a videotelefonu, který máte vy v domě, uvidíte, kdo u dveří stojí. Takže můžete s návštěvníkem komunikovat a zároveň ho taky sledovat. Hlavním kritériem pro výběr videotelefonu je velikost a způsob ovládání obrazovky. Videotelefon můžete ovládat tlačítky nebo dotykově. 

Mezi další funkce, které domácí telefony s kamerou nabízí je například notifikace o pohybu. V případě, že kamera před domem zaznamená pohyb pošle uživateli notifikaci prostřednictvím domovního telefonu. Hodit by se vám mohla taky funkce archiv videozáznamu. Získaná data se ukládají a vy tak máte možnost zpětně zkontrolovat návštěvy. 

Bezdrátový domácí telefon 

Jak už z názvu vyplývá, hlavní odlišností bezdrátového domácího telefonu oproti pevnému je, že nemusí být spojený s ústřednou nebo zvonkem komunikační linkou. Místo kabelu využívá k přenosu hlasových hovorů rádiové vlny nebo jiné bezdrátové technologie, jako je například Bluetooth nebo Wi-Fi

Jedinou drobnou nevýhodou bezdrátových domácích telefonů je, že fungují na baterie, které se časem vybijí. Takže je potřeba pravidelně baterie měnit, nebo se k vám jednoho dne už nikdo nedozvoní. 

Aplikace v chytrém telefonu 

Ano i na ovládání domovního zvonku existuje aplikace. Není to, ale tak, že byste ke svému aktuálnímu zvonku stáhli aplikaci a hned měli všechny výhody s tím spojené. Je potřeba pořídit odpovídající domovní zvonek.  

Zpravidla to funguje tak, že jsou pro specifické domovní zvonky vyvinuty konkrétní aplikace na jejich ovládání. Aplikaci si nainstalujete do mobilu nebo tabletu a můžete díky ní přijímat hovory od domovního zvonku, komunikovat s návštěvníky, a dokonce otevírat dveře na dálku

Domácí audio a video telefony můžete využít v domě, bytovém komplexu nebo paneláku a je už jen a jen na vás, jaké funkce a míru komfortu si zvolíte.