Vědci vytvořili nástroj pro tlumočení znakového jazyka
Vědci z univerzity v Buffalu vytvořili nástroj pro překlad znakového jazyka s názvem SonicASL. Jedná se o speciálně upravená sluchátka, která fungují s mobilní aplikací.
Miliony lidí na celém světě ztratily sluch v důsledku nemoci, nehody nebo genetické vady a musí používat znakovou řeč. To jim značně ztěžuje život, protože komunikace vyžaduje oboustrannou znalost tohoto jazyka. Naštěstí vědci stále pracují na řešeních, která mohou neslyšícím velmi pomoci, a nejnovějším z nich je řešení SonicASL.
Další krok tímto směrem učinili vědci z univerzity v Bufallu, kteří vytvořili tlumočníka znakové řeči. Jejich vynález se jmenuje SonicASL a používá speciálně upravená sluchátka s potlačením hluku vylepšená Dopplerovou technologií. Sluchátka tak mohou vnímat drobné výkyvy nebo ozvěny akustických zvukových vln, které vydávají ruce řečníka. Zařízení tak „vidí“ slova a speciální aplikace je zpracuje do jazyka, kterému každý rozumí.
Testy provedené v interiéru a exteriéru s použitím 42 slov ukázaly 93,8% úspěšnost. SonicASL vynikal v překladu slov jako „láska“, „prostor“ a „kamera“. Dokázal také efektivně přeložit přibližně 30 jednoduchých vět, jako například „Rád vás poznávám“, s úspěšností překladu 90,6 %.
Tato technologie je zatím pouze konceptem, ale již nyní je jasné, že by mohla výrazně zlepšit komunikaci mezi neslyšícími a slyšícími lidmi. Než se však výrobek dostane do prodeje, je třeba udělat ještě hodně práce. Například je třeba výrazně rozšířit slovní zásobu jazyka SonicASL. Kromě toho musí být systém schopen číst výrazy obličeje.
Zdroj: buffalo.edu