Má ještě vaše babička tento porcelán? V aukcích se běžně se prodává za miliony
Napadlo vás už někdy, že vám možná na půdě může ležet poklad? Pokud totiž v některé krabici leží na první pohled obyčejný porcelán, ve skutečnosti může mít cenu, o které se vám ani nesnilo. Možná je to stará čajová souprava, kterou babička dostala jako věno, nebo zaprášený talíř, který se povaloval u dědečka ve vitrínce.
Porcelánové nádobí je dnes v podstatě běžná věc, kterou koupíte v každém obchodě s domácími potřebami. Ale kdysi se k výrobě porcelánu přistupovalo trochu jinak. Výroba nebyla tak rozšířená a lidé nebyli zavaleni hromadou zbytečného nádobí. Také si s oblibou vystavovali různé porcelánové figurky, které dnes nahradily spíše bezcenné cetky. Historický porcelán byl zkrátka o hodně propracovanější a krásnější než pravděpodobně ten, který máte v kuchyňské lince.

Nejen design, ale i místo původu a rok výroby hraje roli
Některé historické kousky nádobí jsou obzvláště ceněny podle roku výroby a také jeho původu. Čína, Německo, Anglie, Francie – tyto země vyráběly vysoce ceněný porcelán, který dnes sběratelé doslova vyhledávají. A čím je takové nádobí nebo dekorace starší, tím je cennější. Protože třeba takový porcelán z 18. století už není jen tak obyčejný talíř nebo hrníček, ale obrovský kus historie.
Nejdražší pohárek na světě za 36 milionů dolarů
Popíjíte s oblibou kávu z pohárku, který se u vás doma dědí z generace na generaci? Tak si představte, že by vám někdo za něj nabídl třeba 36 milionů dolarů. A přesně takový pohárek z 15. století, z doby čínské dynastie Ming, známý jako Chicken Cup, byl v roce 2014 za takovou cenu vydražen na aukci Sotheby’s v Hongkongu. Tento kousek měl původně sloužit k pití vína a hrdý majitel si ho uložil do své soukromé sbírky. Vzácností bylo nejen stáří, ale i dokonalá přesnost ruční práce.

Míšeňský Zelený drak
Právě porcelán z minulých století je na trhu aktuálně hodně žádaný. Takže pokud máte doma něco, co si třeba vaši předci přivezli z cest, a na dně je razítko světově známé porcelánky, možná by stálo za to nechat si ho ocenit. Jednou z takových značek je třeba “Meissen”. V Německu, přesněji v Míšni, vznikla tato porcelánka už roku 1710 a stala se synonymem nevídaného řemeslného umění a zpracování exkluzivních výrobků. Takže nejen, že je míšeňský porcelán známkou vysoké kvality, ale dají se mezi nimi najít velmi hodnotné sběratelské kousky. Například kompletní jídelní set Zelený drak vyrobený kolem roku 1740, je pro sběratele jako svatý grál. Není tedy divu, že souprava byla v roce 2014 prodána za 24,7 milionu dolarů.
Je pravda, že nejen tento konkrétní kousek, ale i spousta jiných sošek, misek, talířů nebo šálků s podpisem známé porcelánky mají dnes hodnotu desítek, ne-li stovek tisíc dolarů. Historie je prostě historie – a když jde o porcelán, může to být historie v té nejluxusnější podobě.
Jak zjistit, zda máte doma zlatý poklad
Pokud máte doma starožitnost, která by mohla být i hodnotná, nejprve zkontrolujte značky, které jsou na dně předmětů. Značení je obvykle tím prvním krokem, jak zjistit, odkud pochází. Také se zaměřte na samotné zpracování. Důležitým ukazatelem je, jestli jde o ruční práci. Masová produkce porcelánu bude vždy vypadat jinak než něco, co bylo zpracováno s pečlivostí umělecké dílny. Historický porcelán bývá velmi tenký a přesto velmi odolný. A nakonec se podívejte na stáří a stav. I ty nejmenší praskliny nebo opravy mohou snížit jeho hodnotu. Když si nebudete jisti, můžete vyhledat i odborníka. “V České republice existují asociace starožitníků (stačí toto sousloví zadat do vyhledávání na internetu), které poskytují bezplatné konzultace – zjistíte tak, co přesně vlastníte a za jakou cenu to lze prodat. Můžete přijít osobně nebo poslat fotku předmětu. Podobně můžete obejít pár starožitnictví a požádat o odhad. Pokud máte něco opravdu cenného, dozvíte se podrobnosti i u pořadatelů aukcí, případně u oborového soudního znalce,” uvádí web České spořitelny.