Tento nevkusný džbánek mi hyzdil kuchyň. Starožitník mi za něj vnutil 10 000 Kč
Většina lidí považuje starožitnosti za drahé skvosty s minulostí, ale málokdo tuší, že některé zdánlivě bezvýznamné předměty, které máme doma roky, mohou mít hodnotu, o jaké se nám třeba ani nesní. Odhadnout cenu starožitnosti není snadné. Záleží na jejich stáří, řemeslném zpracování, původu, stavu i aktuální poptávce. Právě kombinace těchto faktorů často vede k překvapivým objevům, kdy se ze zapomenutého harampádí stane vyhledávaný artefakt, za který jsou sběratelé ochotní sáhnout hluboko do kapsy.
Na vlastní kůži se o tom přesvědčil pan Petr, když se rozhodl po dlouhých letech vyklidit svou kuchyň od zbytečností po babičce. „Dlouho jsem přehlížel starý, trochu kýčovitý džbánek, který mi po léta dělal spíš ostudu než parádu. Stával na poličce mezi hrníčky, které nikdo nepoužíval, občas jsem z něj utřel prach. Pokaždé, když jsem kolem něj prošel, napadlo mě, že ho konečně vyhodím,“ vypráví Petr. „Proč se toho nezbavíš? Jen ti to tu zabírá místo. Drží se na tom prach, můžeš to postavit třeba k popelnici,“ navrhovala nedávno Petrova přítelkyně, kterou pozval na kávu.

Džbán vypadal, jako by přežil dvě světové války a jednu povodeň
Místo kontejneru ale nakonec skončil na pultě v malém pražském starožitnictví. Petr si říkal, že pokud za něj dostane alespoň symbolickou stokorunu, bude mít radost. K jeho naprostému údivu však majitel antiku okamžitě zpozorněl. „Tohle není jen tak nějaký kousek, pane,“ povídá a bral džbán do ruky s takovou opatrností, že na chvíli měl Petr pocit, že přinesl Fabergého vejce (pozn. red.: zlaté klenoty ve tvaru velikonočního vejce). A za pár minut už na stůl pokládal hotovost, téměř 10 000 korun.
Starožitnosti v Česku: nečekané investice
Podobných případů, kdy lidé doma mají uložený v sekretářích nebo vitrínkách cenné starožitnosti, je překvapivě dost. Sbírání starožitností se u nás těší stálé oblibě, ať už jde o porcelán, nábytek, sklo nebo keramiku. „Lidé se často diví, na jakou cenu mohou vystoupat některé starožitnosti. Zájem je hlavně o originální a zachovalé předměty s jasným původem,“ říká prodavač v jednom z pražských antiků, který denně přijímá předměty z pozůstalostí, vyklízení bytů i půdních nálezů.
Důležitou roli hraje i místo původu, výrobky z některých regionů jsou zvlášť ceněné. Hodnota starožitnosti však nemusí být jen ta finanční. Pro řadu sběratelů mají staré předměty nezaměnitelný příběh. Někdy stačí drobný detail, podpis, nebo atypický způsob dekoru, a cena se vyšplhá ještě o něco víc. Není náhodou, že v posledních letech roste zájem i o předměty z první poloviny 20. století, které ještě nedávno neměly příliš velkou cenu.

Keramický džbán z Telče
Další z příkladů, jak se zdánlivě obyčejná věc může stát žádaným sběratelským kouskem, představuje i keramický džbán z Telče, který nabízí Libeňský antik v Praze za cenu 9 900 Kč. Na první pohled vypadá celkem obyčejně, ale pestře malovaný džbánek z první poloviny 20. století, vysoký 20 cm, se vyznačuje sytými barvami a pečlivou ruční výzdobou. I když má na okraji drobný otluk, podle prodejce to nijak neovlivňuje jeho pevnost a džbán je jinak v pěkném, zachovalém stavu. „Keramika z Telče má mezi sběrateli dobré jméno, hlavně kvůli tradičnímu zpracování a malbě. Navíc jde o autentický předmět s jasným původem,“ potvrzuje pracovník brněnského antiku. „Podobných džbánů bylo sice vyrobeno více, ale v tak dobrém stavu už se jich na trhu příliš často neobjevuje. Ostatně, na poptávce je to znát,“ uzavírá.