Babička nadávala, že se na něm špatně sedí. Dnes za tohle retro křeslo můžete vyinkasovat statisíce
Řada z nás chová vzpomínky na víkendy u babiček. V obýváku voněly buchty, v televizi běžela pohádka a v rohu místnosti stálo zvláštní křeslo s podivně ohnutými područkami. Když jste si do něj sedli, jako byste se dostali do pasti. Nízký posed, ze kterého se nedalo pohodlně zvednout, z tohohle křesla časem udělal zbytečnou rekvizitu, které se všechny návštěvy obloukem vyhýbaly.
A tak se stalo, že tyto kousky nábytku končily na chalupách, půdách nebo v garážích jako nouzové sezení na grilovačkách. Jenže časy se mění a dnes jsou tahle křesla, která naši prarodiče považovali za nepohodlný relikt minulé doby, ceněna jako ikonický český design. A ne jen tak ledajaký, jejich cena může šplhat až ke statisícům.
Křeslo, které psalo dějiny nábytkového designu
Řeč je o Halabala křeslech, konkrétně modelu H-269, který navrhl Jindřich Halabala, muž, který měnil české interiéry ve 30. a 40. letech minulého století. Jeho křesla znamenala ve své době revoluci interiérového designu, byla moderní, funkční, cenově dostupná, a přitom esteticky pokroková. Z dílny Jindřicha Halabaly ale nepochází jen tahle ikonická křesla, která přežila dobu. Podle jeho návrhů vznikla celá sériová výroba nábytku pod hlavičkou Spojených UP závodů. Ačkoliv šlo o masovou výrobu, pořád kladl závod velký důraz na kvalitu.

Z půdy až do aukčních síní
Zatímco dříve byste Halabala křesla našli v řadě československých domácností, dnes patří mezi ceněné předměty. Nadšenci retra staré kousky z pozůstalosti renovují a přizpůsobují moderním trendům, sběratelé preferují originály v původním stavu. A všichni jsou ochotni za vydařený kousek zaplatit nemalé peníze. Zájem o Halabala křesla navíc roste i daleko za hranicemi České republiky.
Za jedno křeslo na internetových aukcích zaplatíte od zhruba 13 tisíc výše, výjimkou ale nejsou ani ceny šplhající ke 40 tisícům. Křesla v původním, neponičeném stavu, s originálním taburetem a neobvyklým čalouněním se ovšem v aukčních sítích draží i za částky převyšující 100 tisíc korun. „Halabalova křesla se znovu vracejí na scénu, lidé je shánějí nejen z nostalgie, ale hlavně pro jejich vysokou konstrukční kvalitu. Retro nábytek se do moderních interiérů navíc skvěle hodí,“ vysvětluje bytová designérka Lucie Červenková.
Jak poznat Halabalu?
Možná ho máte doma, ani o tom nevíte. Poznáte ho podle masivních dřevěných područek zahnutých do tvaru písmene C, nízko posazeného sedáku a jednoduché, zato velmi stabilní konstrukce. Halabala křesla často bývají potažené čalouněním v neutrálních nebo decentních barevných odstínech. Při renovaci se už fantazii meze nekladou, pokud narazíte na křeslo, které prošlo šikovnýma rukama, může hrát i veselými barvami.
Originály jsou opatřené štítkem výrobce Spojené umělecko-průmyslové závody nebo raznicí. Křesla po renovaci mohla o tenhle cenný důkaz pravosti přijít, nic ale není ztraceno. Pokud si nejste jisti, určitě se vyplatí oslovit odborníky nebo starožitníky.

Renovace je vynikající investice
Pokud doma na Halabala křeslo opravdu narazíte, nevyhazujte jej. I když je potah zašlý, pružiny skřípou a dřevo má to nejlepší za sebou, jako celek představuje tohle křeslo skutečný poklad. Renovace možná bude v tomto případě nezbytná, i tak se ale vyplatí. Když totiž obnovu křesla provede odborník, jeho tržní hodnota může i navzdory zásahům několikanásobně vzrůst.
Máte doma poklad?
Až zase pojedete na chalupu nebo na návštěvu k prarodičům, možná se nevyhnete důkladnějšímu prozkoumání jejich nábytku. Křeslo, na které návštěvy nadávaly, protože se v něm špatně sedělo, má dnes v merku nejeden nadšenec. A vy tak možná máte doma starožitnost, kterou byste dokázali značně zhodnotit.
Halabala křesla nejsou jen tak ledajakým kusem nábytku. Představují spojení historie, designu a řemeslné poctivosti, které zaujme i dnešní generace. Sběratelé i milovníci interiérového designu jsou ochotni za něj platit pomalu zlatem. Pokud máte doma takové křeslo a nevíte, co s ním, pošlete ho dál. Pod nánosem prachu se totiž skrývá poklad, který si zaslouží druhou šanci.