Stingery a polské Pioruny. Právě tyto zbraně ničí ruská letadla. Jaké mají specifikace?
Zprávy z Ukrajiny naznačují, že mobilní protiletadlové raketové komplety jsou proti ruským letadlům účinné. To může souviset s tím, že nepřátelská letadla používají nepřesné bomby, což je nutí létat v malých výškách. Stávají se tak snadným cílem pro americké Stingery a polské Pioruny, píše server Military Leak.
MANPADS (man-portable air-defence system) neboli lehké protiletadlové raketové komplety jsou určeny k boji proti nízko letícím letounům, bezpilotním letounům, letadlům a vrtulníkům. Tyto zbraně, které byly Ukrajině dodány ještě před vypuknutím války, ukázaly jako mimořádně účinné proti ruským letadlům.
Obránci používají mimo jiné polské střely, tzv. Pioruny vyráběné společností Mesko se sídlem ve Skarżysku-Kamienné. Účinnost této zbraně ocenili i Američané, kteří minulý měsíc podepsali dohodu o dodávce několika set těchto raket.
Polské Pioruny brání Ukrajinu
PPZR (přenosný protiletadlový raketový komplet) Piorun je modernizací zbraně Grom, proto je druhé používané označení této zbraně GROM-M. Zbraň vstoupila do služby v roce 2019 a její výrobce, společnost Mesko, je součástí skupiny Polish Arms Group.
Střely rodiny Grom, jejichž první verze vstoupily do služby v 90. letech, jsou zdokonalenými deriváty sovětské konstrukce 9K38 Needle. Jejich nejnovější verze jsou vysoce účinnými zbraněmi proti různým vzdušným hrozbám.
Foto: Polské ministerstvo obrany
Souprava využívá infračervený pasivní naváděcí systém. Ten se automaticky zaměřuje na zdroj tepelného záření. To znamená, že se zaměřuje na letadla na základě tepla, které vyzařují. Polské střely jsou schopny bojovat s cíli letícími ve výšce od 10 m do 4 km a na vzdálenost od 400 m do 6 km. Z tohoto důvodu je střela Piorun obzvláště nebezpečná mimo jiné pro vrtulníky.
Vylepšená zbraň je také odolnější proti rušení a má lepší zaměřovač, který zdvojnásobuje schopnost detekovat nepřátelský cíl.
Americké „žihadla“
Nedávno Ukrajina obdržela také soupravy FIM-92 Stinger (žihadlo) americké výroby. Kromě USA vyrábí tyto zbraně v licenci i německý závod Dornier. Koncem února bylo oznámeno, že Ukrajina obdrží 500 těchto raket ze zásob německé armády.
FIM-92 Stinger je infračerveně naváděná střela země-vzduch. Může zasáhnout vzdušné cíle letící v maximální výšce 3 800 m ze vzdálenosti až 4,8 km. V tomto ohledu je méně účinnou zbraní než Piorun, protože není schopen zasáhnout cíle na vzdálenost menší než 180 m.
Stinger je dlouhý 1,52 m a má průměr 70 mm a jeho hmotnost je přibližně 10 kg. Odpaluje se z ručního odpalovacího zařízení, které oficiálně obsluhují dvě osoby (v praxi však k obsluze stačí jedna obsluha). Střelu lze také odpalovat z vozidel M1097 Avenger a M2 Bradley. Existuje také verze vzduch-vzduch odpalovaná z vrtulníků.
Během prvních dvou sekund raketa zrychlí na přibližně 2700 km/h. Bojová hlavice Stinger je vybavena autodestrukcí, která se aktivuje přibližně po 17 sekundách, pokud americký stinger nezasáhne cíl.
Zdroj: militaryleak.com