Archeologové našli 430 let staré zbraně nindžů
Vědci tvrdí, že artefakty nalezené v Japonsku jsou zbraněmi nindžů, včetně několika, které vypadají jako předchůdci známé vrhací hvězdy, byly nalezeny na několika místech, včetně dvou hradů, informuje server Live Science.
Archeologové artefakty vykopali v letech 1960-2010 na několika místech v Japonsku, včetně dvou hradů – hradu Iwatsuki a hradu Hačiodži. Možné artefakty nindžů pocházejí z doby obléhání města Odawara, ke kterému došlo v roce 1590. Během tohoto obléhání porazily klany Tojotomi a Tokugawa klan Hódžó, který ovládal značnou část Japonska, a zmocnily se obou hradů.
Obléhání proběhlo v období Sengoku (1467-1615), kdy bylo Japonsko rozděleno mezi několik válečníků, kteří bojovali o moc. Historické texty se zmiňují o nindžovi, který v této době působil jako špeh a sabotér a pravděpodobně se obléhání účastnil.
Foto: Historické muzeum Hachioji
Mezi artefakty jsou ploché vrhací kameny, které mohly být předchůdcem vrhací hvězdice šuriken a hliněné kaltropy, které mohou být ranou formou kaltropu makibiši – špičaté zbraně, která mohla zranit nohy vojáků a koní. Tyto artefakty byly pravděpodobně zbraněmi bojové skupiny, která se mohla přesunout do akce jako nindžové.
Tyto zbraně byly pravděpodobně narychlo zkonstruovány před obléháním. Navzdory spěšné konstrukci by však obě zbraně byly pravděpodobně účinné. Ploché vrhací kameny se používaly k zastavení pohybu nepřítele, který se chystal vojáka každou chvíli napadnout, a zatímco nepřítel ztuhl, voják unikl. Mezitím hliněné kalkoty mohly zastavit pohyb nepřítele, který vpadl do hradu.
Přestože byli nindžové klanu Hódžó vyzbrojeni těmito zbraněmi, nedokázali hrady zachránit, protože oba padly pod daleko většími armádami klanů Tojotomi a Tokugawa. V roce 1615 se klanu Tokugawa podařilo sjednotit celé Japonsko pod svou vládou a vytvořit šógunát, který si udržel moc po celá staletí.
Zdroj: livescience.com