Nejvyšší ledovec na Mount Everestu přišel během tří desetiletí o led vytvořený za 2000 let
Vědci tvrdí, že by budoucí výpravy na vrchol nejvyšší hory světa mohly kvůli rychlému úbytku ledu způsobit značné komplikace ve zdolávání vrcholu. V Himalájích se nacházejí jedny z nejvyšších ledovců na planetě, ale ani ty nejsou imunní vůči dopadům zhoršující se klimatické krize. Informoval web Independent.
Podle vědců dochází v důsledku globálního oteplování každoročně ke ztrátě akumulace ledu v hodnotě několika desetiletí. Ledovec South Col na Mount Everestu, který se nachází ve výšce téměř 8 000 metrů nad mořem, přišel za pouhá tři desetiletí o led nahromaděný za 2 000 let, uvedli vědci z University of Maine.
Výzkumníci varovali, že v příštích desetiletích budou expedice na Mount Everest možná stoupat po více obnaženém skalním podloží, což by mohlo ztížit výstup, protože sněhová a ledová pokrývka bude stále tenčí. Podle nich se úbytek objemu ledovce zrychlil, protože povrch ledovce se změnil ze sněhové pokrývky na led, čímž ztratil schopnost odrážet sluneční záření, což vede k rychlému tání a zvýšené sublimaci.
Odhaduje se, že za čtvrt století došlo k ztenčení ledovce přibližně o 55 metrů – ztenčení bylo více než 80 krát rychlejší než co se 2 000 let led na povrchu vytvořil. Výzkum, při kterém bylo na ledovci odebráno deset metrů dlouhých ledových jader, ukazuje, že současné tempo ztenčování se blíží přibližně dvěma metrům za rok.
Modelové simulace zjistily, že extrémní oslunění regionu znamená, že ablace( úbytek povrchové hmoty táním nebo vypařováním), se může zrychlit více než 20 krát, pokud sněhová pokrývka ustoupí a odkryje led. A přestože většinu sublimace způsobilo oteplení teploty vzduchu, přispěla k tomu i klesající relativní vlhkost vzduchu a silnější vítr.
Výsledný úbytek vody by mohl mít vážné důsledky pro lidi a ekosystémy v této oblasti, protože by se zvýšil výskyt lavin a snížila by se schopnost ledovce uchovávat vodu, na níž je závislá více než miliarda lidí a která slouží k zásobování pitnou vodou a k zavlažování. Tým uvedl, že jejich výzkum potvrzuje, do jakých výšin sahají klimatické změny způsobené lidskou činností, a slouží jako předzvěst pro další vysokohorské ledovcové systémy a potenciální dopady při poklesu hmotnosti ledovce.
Zdroj: independent.co.uk