Podivné vynálezy: Jak využívali středověcí válečníci zvířata ve válkách
Používání zvířat ve válkách bylo v minulosti vcelku běžné. Nejčastějším spolubojovníkem byl odnepaměti například kůň. Někdy se ale válečníci uchylovali i k hodně neotřelým nápadům. Nejpodivnějším z nich bylo v 16. století použití zápalných koček, uvádí se na warhistoryonline.com.
„Pokud bys chtěl získat město nebo hrad, hleď z toho místa získat kočku. A přivaž pytel na hřbet kočky, zapal ho, nech dobře zažehnout a potom kočku pusť, ať utíká do nejbližšího hradu nebo města a ze strachu si myslí, že se tam schová. A tam, kde skončí, seno nebo sláma ze stodoly shoří,“ popisuje taktiku středověký text.
Během obléhání hradů a tvrzí byla již dříve standardně používána zápalná tělesa, odpalovaná z různých zařízení. Koncept koček se zápalným zdrojem na zádech byl tedy jen pokračováním již vyzkoušených strategií, jejichž cílem bylo zapálení nepřátelského objektu. Podle dosažitelných pramenů ale moc nefungoval. Kočka s plamenem na zádech měla pravděpodobně víc starostí sama se sebou než aby plnila bojové poslání.
Použití zvířat v bojích sahá až do biblických časů, kdy Samson připevnil hořící pochodně na ocasy 300 lišek a za jejich pomoci vypálil pole Pelištejců. Vojenská příručka z roku 1000 našeho letopočtu zase pojednává o konceptu ohnivých ptáků a Číňané v historických dokumentacích popisují, jak bojovníci pomocí zapálených volů spalovali mosty.
Foto: Franz Helm / Wikimedia Commons
Kolem 4. století byli nedílnou součástí armád indických králů sloni. Jedinečnou formou obrany proti nim byla kvičící prasata, protože těch se sloni báli. A než byly vyvinuty tanky, armády používaly nosorožce. Portugalští vojáci je používali k boji proti válečným slonům a Ahomové ze severovýchodní Indie používali opilé nosorožce, aby prorazili nepřátelské linie.
Ve válkách byli odjakživa využíváni také psi. Obrněné psy k zabíjení svých nepřátel využívali například Římané a později též španělští dobyvatelé během své invaze do Jižní Ameriky. Ne vždy ale bylo nasazení psů úspěšné. Například během 2. světové války používali psy Rusové k zanášení bomb pod německé tanky. Vyděšení psi ale díky velkému hluku i s náloží na těle utekli.
Zdroj: warhistoryonline.com