Již 40 let je hlavním čichačem NASA. Jeho nos rozhoduje o bezpečnosti astronautů
Říkají mu Nostrildamus nebo hlavní čmuchal NASA, i když on sám dává přednost oslovení nosonaut. George Aldrich pracuje pro americkou vesmírnou agenturu NASA již více než 40 let a stará se o bezpečnost a pohodlí astronautů poněkud neobvyklým způsobem. Jeho úkolem je čichání k objektům, které agentura vysílá do vesmíru.
Žijeme v době, kdy se létání do vesmíru zdá být něčím zcela normálním, zvláště když něco takového nedělají jen národní kosmické agentury, ale i soukromé společnosti jako SpaceX nebo Blue Origin. Zapomínáme však, že vesmír se řídí vlastními zákony, které prakticky neponechávají žádný prostor pro chybu. Proto je nutné všemožně minimalizovat riziko pro ty, kteří se na takovou cestu vydávají.
Například agentura NASA se z toho poučila již vícekrát a po každé tragické nehodě zavedla nová omezení a nápady, jejichž cílem je bezpečně vyslat lidi do vesmíru, píše portál sciencealert.com. Jednou z takových událostí byla nehoda v roce 1967, kdy při požáru ve velitelském modulu Apolla 1 uhořeli tři piloti. Jedním z nich byl test na zápach látek a materiálů vyslaných do vesmíru.
Foto: NASA
Tak vznikl speciální tým zaměstnanců NASA, jehož úkolem je očichávat objekty, které mají letět do vesmíru. Nejdéle sloužícím členem týmu s více než 40 lety zkušeností je George Aldrich, který pro agenturu provedl více než 900 pachových zkoušek. Aldrich pracuje pro NASA od roku 1974 a jeho oficiálním úkolem je testovat toxicitu materiálů vysílaných do vesmíru, dokonce i takových, jako je pěna na holení. Čichání je dobrovolná činnost, což mu neubírá na významu. Koneckonců astronauti se nacházejí v uzavřeném prostředí s křehkou rovnováhou, kterou může snadno narušit špatný nebo dokonce nebezpečný zápach. Ve vesmíru přece neotevřete okno, abyste vyvětrali místnost, nebo ano? Každopádně užitečnost takových testů se ukázala už v 70. letech, kdy ruská kosmická agentura musela zrušit start jedné ze svých raket poté, co kosmonauti ucítili v kapsli podivný zápach.
Možná se ptáte, proč NASA k takovým testům nepoužívá například psy nebo elektronická zařízení? Pes, přestože má vynikající čich, nedokáže určit, jak daná látka voní a zda může ovlivnit náladu nebo chování astronautů. Elektronické testery naopak odhalí toxické sloučeniny, ale neukážou například, zda určitý zápach zanechá nepříjemnou chuť v krku. Proto jsou v tomto úkolu zatím nejlepší lidé.
Samotný test má zvláštní postup. Nejprve NASA umístí materiál do speciální nádoby, zahřeje jej na teplotu 42 °C po dobu 72 hodin a poté jej nechá vychladnout. Poté pět lidí z pachové komise zkontroluje jeho vůni. Než k tomu však dojde, sestra zkontroluje nos a krk, aby se ujistila, že neexistují žádné faktory, které by mohly ovlivnit výsledky testu (např. bolest v krku) nebo je ohrozit. Jak sám Aldrich říká, takový test mu byl předložen více než 900krát a on v něm neuspěl snad dvakrát.
Zajímavý je i samotný test. Nosonauti jej provádějí naslepo, aniž by viděli předmět, který daný zápach vydává. Poté jej ohodnotí na stupnici od 1 (přijatelný zápach) do 4 (odporný zápach) a každý předmět, který překročí 2,5 bodu, v testu neuspěje. Výrobce předmětu je poté informován, aby mohl v případě potřeby složení látky opravit. Po testu přijde sestra znovu a po třech hodinách zkontroluje dýchací cesty čichačů, aby zjistila, zda testovaný materiál nezpůsobil nějaké nežádoucí reakce.
Než se však materiál dostane do výboru pro vůně, testuje jej společnost Aldrich ve speciální laboratoři, kde se látka podrobí prvnímu testu. Pokud je v jeho plynném složení zjištěno příliš mnoho oxidu uhličitého nebo oxidu uhelnatého, takový materiál do vesmíru rozhodně nepoletí.
Aldrich dodává, že už nějakou dobu nepoužívá svůj nos tolik jako v dobách raketoplánů, kdy každý měsíc prováděl několik pachových zkoušek. Když v roce 2018 hovořil o své práci, uvedl, že již provádí pouze 8 až 10 testů ročně. Otázkou také je, jak dlouho bude pro NASA pracovat. Ale vzhledem k ambiciózním plánům agentury na návrat na Měsíc bude Aldrichův nos a další členové jeho týmu pravděpodobně brzy pracovat na zvýšený výkon.
Zdroj: sciencealert.com