Senioři mají nárok na pokrytí základní potřeby zdarma. Mnozí to netuší a zbytečně platí tisíce
Senioři mohou často bojovat s úhradou svých nutných plateb, a to především z důvodu výše starobního důchodu. Ten se v průměru pohybuje okolo aktuální minimální mzdy, není ale výjimkou, pokud důchodce pobírá méně. Ne všichni ale vědí, že mají nárok na řadu služeb za výhodnější cenu nebo dokonce zcela zdarma.
Důchod by měl minimálně v teoretické rovině pokrýt veškeré základní životní potřeby seniora. V praxi ale často vidíme, že tomu tak být nemusí. Proto právě naši starší spoluobčané často čerpají například příspěvek na bydlení nebo další formy pomoci.
Jednou ze základních lidských potřeb, která vás nejspíš na první pohled nenapadne, je ochrana vlastních práv. Když se nad tím ale zamyslíme, dává to smysl. Být v bezpečí je velmi důležitý faktor, na kterém stavíme všechny další požadavky na spokojený život.

Právník může být pro seniory příliš nákladná služba
Pokud se senior z nějakého důvodu dostane do situace, kdy potřebuje pomoc advokáta, může se to ukázat jako těžko řešitelný problém. Výdaje za právní služby mohou být vysoké, a tak si nejen důchodci, ale také řada méně majetných lidí často rozmýšlí, zda jim skutečně stojí za to, obrátit se se svým problémem na soudy.
Existují ale situace, kdy zkrátka není zbytí. Pokud daný senior nemá to štěstí, že se mu podařilo ušetřit nějaké peníze na nenadálé výdaje, může se snadno dostat do situace, kdy se možnosti hájit svá práva vzdá, případně spadne do dluhové pasti. Je proto velká škoda, že senioři nevědí o tom, že existuje poměrně široká škála možností, jak se dostat k právní pomoci zdarma.
V úvodu je potřeba říct, že tato služba pro důchodce není na celonárodní úrovni nijak centralizována. Proto je potřeba pokaždé individuálně dohledat, jaké možnosti existují v místě bydliště, a obrátit se poté přímo na příslušná místa.
Právní poradny pro seniory jsou zdarma
Jedním z poskytovatelů je třeba organizace Život 90, která se právě problematice seniorů věnuje. Pomáhá například sehnat osobní asistenci, stravování pro ty, kdo si již nemohou uvařit sami nebo třeba organizuje volnočasové aktivity pro důchodce.
Kromě toho ale poskytuje také bezplatnou právní poradnu, kterou mohou senioři v případě potřeby kdykoliv využít. Hodí se pro každého, kdo si v určité právní záležitosti není jistý, potřebuje pomoci hledat konkrétní řešení nebo informace o úřadech, kde by mu mohl s jeho problémem pomoci.
Konzultovat je možné buď na osobní schůzce na Praze 1, případně telefonicky v předem stanovené termíny. Nelze říci, že by poradna mohla zcela nahradit služby advokáta, nicméně s řadou méně komplikovaných situací může velmi dobře pomoci.

V dalších městech existují podobné možnosti
V Brně podobnou možnost nabízí organizace Spokojený senior. Ta je osobám nad 55 let schopná poskytnout konzultaci s právničkou, a to zpravidla jedenkrát měsíčně. Hodí se zpravidla pro záležitosti, které se týkají například dědictví a darů, pracovně právní oblasti nebo problematiky dluhů.
Téměř v každém větším městě pak většinou funguje bezplatná právní poradna v rámci městského úřadu. Ta není určena pouze seniorům, ale každému, kdo si z nejrůznějších důvodů nemůže dovolit zaplatit klasického advokáta.
Nejčastěji se na ni lidé obrací s tématy jako exekuce a dluhy, domácí násilí, problematika bydlení nebo pracovní právo. Kromě právní pomoci je zde možné získat také pomoc sociální, ať už konkrétním řešením dané situace nebo alespoň nasměrováním na místa, kde se člověku pomoci dostane.
Existuje ale celá řada dalších organizací, které podobné služby poskytují. Vyznat se v nich může být komplikované a zpravidla to vyžaduje vyhledávání na internetu. Pokud proto senior má v okolí někoho, na koho se může obrátit – například mladší příbuzné, přátele nebo třeba ochotné sousedy, rozhodně doporučujeme využít tuto možnost.