Domácnosti přijdou o desítky tisíc. Vítězství Trumpa zruinuje české peněženky
Česká ekonomika v nadcházejících měsících možná schytá další ránu. Očekává se, že vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách zásadně ovlivní národní hospodářství po celém světě. To bude mít i značný vliv na peněženky českých domácností. Vyplývá to z analýz odborníků, které byly provedeny ještě před samotnou volbou.
Donald Trump byl podruhé zvolen prezidentem 5. listopadu 2024 poté, co porazil kandidátku Demokratů Kamalu Harris. Po Groveru Clevelandovi je to tak druhý prezident v dějinách, který byl zvolen na dvě na sebe nenavazující volební období. Vlády se má ujmout v lednu příštího roku.
Jedním z nejvýznamnějších rizik je Trumpova protekcionistická politika, kterou prosazoval už v minulosti a měl ji také mezi body současného programu. V podstatě se jedná o upřednostňování a ochranu vlastních výrobků, služeb a pracovníků před zahraniční konkurencí. Tato politika mívá obvykle diskriminační charakter a je opakem k volnému mezinárodnímu obchodu.
K ochraně vnitřního trhu stát využívá nástroje, jakými jsou cla, dovozní kvóty, státní úvěry nebo stanovení měnového kurzu. A to může být pro Českou republiku problém.

Cla na americké zboží
„Evropa je kontinent, jehož prosperita závisí na dobrém fungování přeshraniční obchodní spolupráce,“ upozorňuje hlavní ekonom investiční společnosti Cyrrus Vít Hradil.
Může dojít například k zavedení cel na exportované zboží a evropskou automobilovou produkci, což by mohlo ohrozit významný sektor tuzemské ekonomiky. Ztráty by se podle Hradila mohly promítnout do nižšího růstu HDP, a tím i do reálných příjmů domácností.
Evropská unie by s největší pravděpodobností reagovala zavedením odvetných cel na americké zboží. To by vedlo ke zdražení produktů dovážených z USA.
EU si nemůže dovolit snižovat daně
Konkurenceschopnost Evropské unie vůči USA a pozici evropských vývozců na světovém trhu by mohly snížit také slibované daňové úlevy pro americký fosilní průmysl nebo velké korporace.
„V Evropě si z rozpočtových důvodů nemůžeme dovolit účastnit se závodů v tom, kdo nejvíc sníží daně, takže by to znamenalo pokles evropské konkurenceschopnosti,“ vysvětluje Hradil.
Státní zaměstnanci budou mít smůlu
S příchodem Trumpa by se měly zvednout výdaje evropských států na obranu. Budoucí prezident chce, aby se Evropa více spoléhala na sebe a kvůli obraně sáhla hlouběji do vlastní kasy. To by v závěru znamenalo méně prostředků pro zvyšování platů ve státní správě, kam spadá například školství, zdravotnictví nebo policie. Platy zaměstnanců v českém veřejném sektoru by se tak mohly dostat do stádia stagnace.
Silnější dolar
Dalším potenciálním dopadem vítězství Donalda Trumpa je riziko spojené s americkým dluhem. Ačkoliv jeho plány zahrnují menší zadlužování než program demokratky Kamaly Harris, prorůstová opatření zaměřená na americký trh by mohla posílit dolar vůči euru. Silnější dolar znamená dražší importy z USA, což by opět negativně ovlivnilo také české spotřebitele.
Pokud by naopak došlo ke zdražení amerických dluhopisů, jejichž cena je propojena s evropskými dluhopisy, evropským zemím by to zkomplikovalo obsluhu státního dluhu. To by opět vedlo k tlaku na státní rozpočty a menší prostor pro investice nebo sociální výdaje.
Portfolio manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler připomíná, že Trumpova ekonomická opatření američtí investoři vítají. Nižší daně by podle něj podpořily ziskovost amerických firem, což by mohlo vést k růstu jejich akcií.