Meteorologové aktualizovali předpověď: Na tohle není nikdo připraven
V posledních letech se svatý Martin příliš nečinil a obvykle první sníh nepřinesl. Letos to ale vypadá, že vše bude nečekaně jinak. Nejen odborníci jsou překvapeni tímto nečekaným příslibem, že již brzy se dočkáme chumelenice.
Listopad obvykle přináší typicky podzimní počasí. Bývá lezavo, oblačno a fouká vítr. Po ránu není nic divného, pokud si všimneme obvyklé mlhy. Nejvyšší teploty obvykle nepřesáhnou ani deset stupňů Celsia, v noci se navíc můžeme často setkat s prvními mrazíky, které děsí hlavně řidiče.
Podle aktuální předpovědi ale překvapivě meteorologové předpokládají na prvních deset listopadových dní poměrně teplé počasí, což rozhodně nebývá zvykem. Denní teploty se nejspíš vyšplhají až nad 12 °C, místy dokonce nad 15 °C. Nebude to tak ale navždy.

Odborníci potěšili lyžařská střediska
Teplé dny totiž vystřídá naopak počasí velmi chladné a poměrně dost deštivé. Na horách se navzdory všem předpokladům pomalu začínají chystat na první sníh. Může se stát, že nás svou návštěvou poctí také teplotní inverze, což nejspíš pocítí obyvatelé severovýchodu Čech a Moravy.
Z důvodu předpovědi, kterou odborníci skutečně nečekali, se lyžařská střediska pomalu začínají chystat na novou sezónu, což jistě potěší milovníky lyžování a dalších zimních sportů.
Na Ještědu kupříkladu začali zasněžovat už v říjnu a doufají, že letos se zima dostaví taková, jakou si ji všichni představujeme. Díky moderní technologii jsou již spodní části sjezdovek pod sněhem. Podobně je na tom také Tanvaldský Špičák, kde se čeká již jen na to, až začne mrznout.
V průběhu listopadu udeří mrazy
Teploty v tomto období v noci nejspíš klesnou pod bod mrazu a přes den se mohou držet okolo nuly. Pokud jste ještě nezkontrolovali stav vašich zimních bund a kabátů, měli byste si pospíšit. Ve druhé dekádě listopadu se totiž sníh může vydat také do oblastí nížin.
Posledních deset listopadových dní se ponese v duchu dalšího ochlazení a počasí bude velice nestálé. Můžeme čekat sněhové přeháňky a sněhové srážky na horách. Nedá se čekat, že bude tepleji, než pouhých pět stupňů Celsia. V noci je nutné počítat s tím, že bude mrznout, takže zahrádkáři by se na to měli předem připravit a zazimovat choulostivé rostliny.
Podle statistik se v předchozích patnácti letech nejčastěji poprvé vyjíždělo na běžky kolem 12. listopadu. Pokud bychom ale použili mediánový údaj, bylo by to již 21. listopadu. To už sice nestihneme, i přesto je zde ale slušná šance, že nebudeme čekat dlouho.

Odborníci prozradili, jak to vypadalo v minulosti
Loni první běžkaři na přírodní sníh poprvé vyrazili 25. listopadu a ještě ten samý den vyjely stroje, aby stopy upravily. Zima dorazila poměrně rychle, ale bohužel brzy bylo po sněhu a hory si tak nikdo pořádně nevychutnal.
Známá meteoroložka Dagmar Honsová, která se často objevuje v médiích, také před několika dny popsala, jak se listopadové počasí v Česku proměnilo v průběhu let. Možná vás některé informace překvapí stejně jako nás.
„V roce 1920 byl tento měsíc rekordně chladný, kdy průměrná teplota dosahovala –1,4 °C. Naopak listopad 1926 přinesl neobvykle vysoké teploty s průměrem 6,9 °C. Absolutní teplotní rekord pro listopad byl zaznamenán 1. listopadu 1929 v Klatovech, kde naměřili neuvěřitelných 24 °C. Na druhou stranu, nejchladnější listopadový den byl 29. 11. 1989, kdy na stanici Kvilda-Perla klesla teplota až na minus 29,1 °C. A pro milovníky zimních sportů připomeňme, že 12. listopadu 1952 na Lysé hoře už leželo 174 cm sněhu,“ vysvětlila odbornice.