Máte na rameni toto znamínko? Udělal vám ho doktor a je vám více jak 40 let
Jistě jste si všimli zajímavé značky na rameni, která připomíná jakoby tetování nebo rytinu. Tu mají pod kůži vidět hlavně lidé středního věku, a to už od miminka. Vznikla rukou lékaře.
Tato podivná značka je vlastně jen obyčejná jizva specifického tvaru. Vznikla zánětem, který se pod kůží vytvořil po vpíchnutí injekce. Jak víme, očkování jsou velmi důležitá a až do roku 2010 bylo v České republice povinné to proti tuberkulóze.
Právě ono pak způsobuje typický cejch. Tvrzení, že by jej měli pouze lidé staršího věku, tak úplně pravdou není – už jen kvůli tomu, že menší značku mají i někteří třicátníci. Nová generace mladých lidí už má ovšem paže čisté. Pojďme se ale podívat na to, co jizvu způsobuje.
Proč se „znamínko“ tvoří
TBC se očkovalo pomocí vakcíny zvané BCG. Ta u nás byla povinná pro všechny novorozence, později byla zavedena už jen v rámci rizikových skupin. Vakcína chrání hlavně proti těžkým formám TBC u dětí, proti plicní tuberkulóze v dospělosti pak o něco méně.
Tato vakcína obsahuje oslabené mykobakterie a vstřikuje se těsně pod kůži, takzvaně intadermálně. Tím pádem následuje delší doba hojení, po které nemusí, ale také může vzniknout pro tolik generací už typická jizva.
Zvláště starší ročníky pak mají tato „očkovací. tetování“ asi vůbec nejvýraznější, protože byli často vystavováni vyšší dávce vakcíny. S dobou navíc pokročila i vakcinační technika, která mohla jizvičku zmenšit. Dodnes však zůstává BCG nejrozšířenější látkou, která se k očkování proti TBC používá.
V Česku už ale tato praxe povinná není, stejně jako už v žádné ze zemí Evropské Unie. V postsovětských státech však mnohdy zůstává běžným jevem. Ve Spojených státech amerických se doporučuje jen ve zvláštních případech, například u zdravotnických pracovníků.

V Čechách máme stále důvody k obavám
Zavedena u nás byla po druhé světové válce, kdy se tuberkulóza opravdu rozmohla a platila za vážnou zdravotní hrozbu. Očkovala se miminka a poté znovu děti po dosažení jedenácti let, což bylo později zrušeno. Jizvičky po sobě přitom mohou zanechat ale i jiná očkování, například to proti neštovicím.
Přestože by se mohlo zdát, že není důvod k obavám, není tuberkulóza v našich podmínkách ještě úplně vymýcena. Jen ročně jsou zaznamenány stovky případů tohoto onemocnění. Do rizikové skupiny pak spadají starší lidé a jedinci s oslabeným imunitním systémem, kromě toho migranti ze zemí s vyšším výskytem TBC. V Čechách bylo v roce 2023 hlášeno 459 nakažených obyvatel, z toho 144 Ukrajinců, 19 Slováků a 12 lidí z Vietnamu.
Mezi země s největším výskytem této choroby pak patří Indie, Čína, Indonésie, Filipíny nebo Pákistán. V Evropě jsou to Moldavsko, Rusko nebo Ukrajina, kde je nemocnost až dvacetkrát vyšší než v České republice. Pro cestovatele ale většinou není pro vstup do těchto destinací vakcinace podmínkou.

Jak probíhá léčba
Tuberkulózu způsobuje bakterie Mycobacterium tuberculosis, jež napadá plíce. Může se však rozšířit i do dalších částí lidského organismu. Projevuje se chronickým kašlem a vykašláváním krve. Pacient dále ztrácí na hmotnosti, v noci se potí a chorobu doprovází též silné horečky.
Léčba se provádí speciálními kombinacemi antibiotik, ta se však často musí brát dlouhodobě (i devět měsíců, minimálně však půl roku). V momentě, kdy se nezačne nemoc řešit včas, hrozí pozdní diagnostika, která ztěžuje cestu za uzdravením. Takto rozjetá nemoc mnohdy způsobuje vážné komplikace jako zánět mozkových blan, ochrnutí či slepotu.
Svět jí pořád trpí
Tuberkulózou je nakažena jedna třetina světové populace, většinou ovšem pouze její latentní formou. Aktivně se pak vyvine asi u deseti procent z nich. Latentní forma znamená, že je člověk infikován bakterií, ale osoba není infekční, nešíří chorobu na ostatní a nemá ani žádné příznaky.
V aktivní formu může přejít později, většinou k tomu nikdy nedojde, při oslabení imunity se projevuje asi do prvních pěti let od nakažení. Zjistit se taková diagnóza dá screeningem či jinými způsoby testů. TBC bývala také jednou z hlavních příčin úmrtí HIV pozitivních pacientů, to právě kvůli jejich snížené imunitě.