Rakovina: Je pivo klíčem k uzdravení? Odborníci objevují silné stopy
Rakovina je jednou z nejobávanějších chorob současnosti. Každý rok si vyžádá miliony životů po celém světě a způsobuje obrovské utrpení pacientům i jejich blízkým. I přes intenzivní výzkum a pokroky v medicíně stále neexistuje univerzální lék, který by dokázal tuto zákeřnou nemoc zcela porazit. Vědci proto neúnavně hledají nové způsoby, jak rakovinu léčit a zvyšovat šance pacientů na přežití.
Současné metody léčby rakoviny zahrnují především chemoterapii, radioterapii a chirurgické zákroky. Tyto postupy však mají často závažné vedlejší účinky a ne vždy jsou dostatečně účinné, zvláště u pokročilých stádií nemoci. Proto je naprosto zásadní pokračovat ve výzkumu a hledat nové, efektivnější a šetrnější způsoby, jak s rakovinou bojovat.
V poslední době se objevují překvapivé náznaky, že by v tomto boji mohlo sehrát důležitou roli něco tak nečekaného, jako je pivo. Ano, ten oblíbený zlatavý mok, který mnoho lidí považuje především za příjemný společenský nápoj, by podle nejnovějších vědeckých poznatků mohl obsahovat látky s protirakovinnými účinky.
Pivo se díky jedné ze svých látek stává ideálním kandidátem na lék proti rakovině
Pivo je bezpochyby jedním z nejoblíbenějších alkoholických nápojů na světě. Jeho historie sahá až do dávných dob starověkého Egypta a Mezopotámie, kde se začalo s kvašením obilí a vznikly první pivovary. Od té doby si pivo získalo srdce mnoha lidí po celém světě a stalo se nedílnou součástí různých kultur a tradic.
Pivo však není jen pouhým nápojem, který si vychutnáváme s přáteli nebo při sledování oblíbeného sportovního utkání. V posledních letech se ukazuje, že pivo může mít i překvapivé zdravotní benefity, zejména díky jedné specifické látce – xanthohumolu.
Xanthohumol je přírodní sloučenina, která se nachází v chmelu, jedné z hlavních ingrediencí piva. Chmel dodává pivu jeho charakteristickou hořkost a aroma, ale také obsahuje řadu biologicky aktivních látek s potenciálními zdravotními přínosy. A právě xanthohumol se ukazuje jako jedna z nejslibnějších z nich.

Účinné by pivo mělo být v rakovině tlustého střeva a prostaty
Vědci po celém světě zkoumají účinky xanthohumolu na lidské zdraví a výsledky jsou více než zajímavé. Několik studií naznačuje, že xanthohumol má silné protirakovinné vlastnosti. Dokáže totiž inhibovat růst a šíření nádorových buněk, indukovat jejich apoptózu (programovanou buněčnou smrt) a potlačovat angiogenezi (tvorbu nových krevních cév, které vyživují nádor).
Například studie publikovaná v prestižním vědeckém časopise Cancer Prevention Research ukázala, že xanthohumol efektivně potlačuje růst rakovinných buněk prostaty. Jiná studie zase odhalila, že tato látka dokáže zabránit vzniku a progresi rakoviny tlustého střeva u laboratorních zvířat.
S pivem to však nepřehánět
Ačkoliv studie ukazují, že xanthohumol obsažený v pivu může mít protirakovinné účinky, je důležité si uvědomit, že množství této látky v běžném pivu je relativně nízké. Podle vědců by průměrný člověk musel vypít přibližně 17 piv denně, aby dosáhl terapeutické dávky xanthohumolu. Takové množství alkoholu by však mělo na zdraví spíše negativní dopad.
Je třeba zdůraznit, že pití velkého množství piva rozhodně není vhodnou prevencí ani léčbou rakoviny. Nadměrná konzumace alkoholu je naopak rizikovým faktorem pro vznik různých typů nádorů, jaterních onemocnění a dalších zdravotních problémů.

Odborníci doporučují držet se při konzumaci alkoholu v rozumných mezích a nepřekračovat denní limit, který činí u mužů maximálně 2 standardní drinky (cca 0,5 l piva) a u žen 1 drink. Pokud chceme těžit z potenciálních přínosů xanthohumolu, je na místě hledat jiné cesty, jak jeho příjem zvýšit, aniž bychom museli vypít nadměrné množství piva.
Vědci pracují na možnostech, jak obsah xanthohumolu v pivu zvýšit na takovou úroveň, aby měl výraznější zdravotní benefity. Jednou z cest je šlechtění nových odrůd chmele s vyšším obsahem této látky. Výzkumníci se snaží vyvinout odrůdy, které by měly až desetinásobné množství xanthohumolu oproti současným odrůdám.
Látka se dá koupit i v jiných formách než je pivo
Chmel, respektive mladé chmelové výhonky, lze konzumovat i přímo jako součást jídelníčku. Výhonky chmele připomínají chutí i texturou chřest a dají se upravovat podobným způsobem – vařit, dusit nebo restovat. Jsou bohatým zdrojem xanthohumolu a dalších prospěšných látek.
Některé firmy již začínají nabízet také doplňky stravy na bázi chmelového extraktu, které obsahují koncentrovaný xanthohumol. Tyto preparáty mohou být vhodnou volbou pro ty, kteří chtějí cíleně zvyšovat příjem této látky.
Do budoucna se dá očekávat, že se na trhu objeví více potravin a nápojů fortifikovaných xanthohumolem, ať už se bude jednat o funkční potraviny, nápoje nebo doplňky stravy. Pro ty, kteří hledají způsob, jak zařadit více xanthohumolu do svého jídelníčku, aniž by museli vypít mnoho piva, to bude jistě vítaná možnost. Je však třeba počkat na další výzkumy, které definitivně potvrdí účinnost a bezpečnost této látky v prevenci a léčbě rakoviny.