Nové „chytré“ radary na českých silnicích: Tisíce řidičů pokutovány každý den
Radary na měření rychlosti nejsou žádnou novinkou, ale v posledních letech se staly stále sofistikovanějšími a v mnoha českých městech a obcích teď chytře plní dvojí funkci: udržují bezpečnost na silnicích a zároveň přinášejí nemalé finance do místních rozpočtů.
Některé obce využívají tyto „chytré“ radary tak, že je umisťují na méně nápadná místa, kde řidiči často překračují povolenou rychlost. Tento přístup se ukázal být velmi účinný – nejen v prevenci nehod, ale i ve vyplňování městské kasy díky vybraným pokutám.
Radary na strategických místech jako nová forma příjmů
V mnoha obcích se radary staly efektivním nástrojem, jak získat prostředky na financování různých projektů. Ačkoli je jejich původní účel spíše preventivní a bezpečnostní, v praxi se ukazuje, že pro města a obce jsou tyto pokuty vítaným přísunem peněz. Například v roce 2022 Praha vybrala na pokutách za překročení rychlosti přes 100 milionů korun. Podobně i menší města s chytrými radary dokážou „vytěžit“ stovky tisíc až miliony korun ročně. Mnohá města radary umisťují na strategická místa, kde je pravděpodobnost překročení rychlosti vysoká, což zajišťuje stabilní přísun pokut.
Čím radary překvapují řidiče?
Mnoho řidičů se při jízdě soustředí na frekventovaná místa, kde by mohla být radary umístěna. Obce však začaly radary instalovat na místech, kde je řidiči často nečekají, jako například na dlouhých rovných úsecích nebo na okrajích obcí. Takové umístění překvapuje a nutí řidiče být opatrnější. Nové modely radarů měří nejen rychlost v obou směrech, ale dokážou i zpracovat více aut najednou, což zvyšuje jejich efektivitu a výkonnost.
Město nebo obec může strategicky monitorovat pohyb aut a analyzovat, kde nejčastěji dochází k překročení rychlosti, a podle toho rozhodnout, kde radar umístit. Často se radary nasazují na místa s vyšší koncentrací obyvatel nebo v blízkosti škol a dalších veřejných zařízení, kde je bezpečnost klíčová.
Kde radary „loví“ nejvíce? Příklady ze Šternberka a Lesních Albrechtic
Konkrétní příklad účinného využití radarů lze vidět ve městě Šternberk. Místní úřady zde umístily radary na několika důležitých příjezdových trasách – například v ulicích Olomoucká a Jívavská, které jsou hlavními tahy do města. V nedaleké obci Lužice byl radar nainstalován poblíž mateřské školy, což výrazně zklidnilo dopravu v daném úseku. Přesto se někteří řidiči pokoušejí dohnat ztracený čas ihned po projetí radarem, což vede ke zvýšení počtu přestupků. Výsledkem je nemalý příjem z pokut, který činil v roce 2022 ve Šternberku téměř 20 milionů korun.
Další ukázkou efektivity radarů jsou Lesní Albrechtice na Vítkovsku, kde radar zprovozněný na silnici I/57 přinesl obci za pouhé dva měsíce provozu pokuty ve výši přesahující 6 milionů korun. Tento radar zachytil tisíce přestupků, přičemž rekordmanem byl řidič, který projel obcí rychlostí 147 km/h. Zatímco původně radar zaznamenal až 5 000 přestupků týdně, postupně tento počet klesal, což ukazuje jeho preventivní efekt. I zde však výnosy z pokut významně posílily rozpočet obce, což umožňuje financovat potřebné projekty v regionu.

Debaty o účinnosti a etice používání radarů
Zatímco místní úřady argumentují bezpečností, někteří řidiči a odborníci kritizují použití radarů jako způsob „skrytého zdanění“. Radary umístěné na místech, kde není vysoké riziko nehody, působí spíše jako pasti na řidiče než jako nástroj prevence. Kritici tvrdí, že by radary měly být používány pouze tam, kde jsou skutečně potřeba, například u škol, nemocnic nebo na úsecích s vysokou nehodovostí.
Na druhou stranu, statistiky z míst jako Šternberk a Lesní Albrechtice naznačují, že radary mají efekt na snížení počtu přestupků. Výnosy z pokut pak často pomáhají financovat projekty, které jsou v dané oblasti prospěšné, například údržbu infrastruktury nebo zvýraznění přechodů pro chodce.
Budoucnost: více radarů na českých silnicích?
Rostoucí počet instalovaných radarů naznačuje, že tato technologie má v České republice velký potenciál. Mnoho dalších obcí plánuje nasadit nové radary a rozšiřovat jejich síť na další místa, což pomůže zvýšit bezpečnost na silnicích a zároveň posílit obecní rozpočty. Pokud tedy v blízké budoucnosti projíždíte českými městy a obcemi, buďte připraveni – může se stát, že radar najdete právě tam, kde byste ho vůbec nečekali.
V každém případě, ať už jsou radary vnímány pozitivně nebo negativně, jejich přítomnost má jasný vliv na chování řidičů a přispívá k bezpečnosti silničního provozu.