Za zanedbanou autolékárničku hrozí tisícové pokuty. Důležitá je její platnost i správný tvar náplastí
Máte v autě lékárničku? A mohl bych jí vidět? Až se vás takto zeptá policista, možná to bude poprvé, co do krabičky s červeným křížem nahlédnete. Jenže to už může být pozdě, takže je lepší mít přehled o tom, co v lékárničce má být a co v ní skutečně máte. Jen tak se totiž vyhnete pokutě.
Autolékárnička je jednou ze základních věcí, kterou v autě vždy musíte mít. Pokud policista při kontrole bude chtít vidět povinnou výbavu, lékárnička je první věc, která ho bude zajímat. Její obsah je dán zákonem a poměrně často se mění. Co tedy musí obsahovat lékárnička pro letošní rok?
Hotový obvaz s polštářkem,
hotový obvaz se 2 polštářky,
cívku hladké náplasti,
škrticí obinadlo,
pryžové (latexové) rukavice,
izotermickou fólii (min. rozměr 200 × 140 cm),
zahnuté nůžky se zaoblenými hroty.
Pozor na to, aby náplast byla skutečně v podobě cívky a nůžky, aby byly zahnuté. Jsou to sice detaily, ale nikdo se nechce hádat s policií, takže raději zkontrolujte, že jsou věci ve vaší lékárničce podle předpisů.
Kromě těchto povinných věcí určitě není na škodu mít v lékárničce například nějaké léky proti bolesti, nevolnosti nebo horečce, což by určitě mohl být Paralen nebo Ibalgin. Hodí se také teploměr či pinzeta. Turisté by si mohli přibalit hořčík a alergici pilulky proti alergii. Oproti minulému seznamu zmizel trojcípý šátek, který měl sloužit ke znehybnění zlomených končetin. Před rokem 2011 musela být v lékárničce třeba i speciální resuscitační maska.
Pokuta až 5 000 Kč, pokud lékárničku nemáte
Mezi šoféry se tradovaly historky o tom, jak policisté, pokud chtěli řidiče takříkajíc načapat, mu začali prohrabávat lékárničku. Najít prošlý obvaz (ano i tyto věci mají svou záruční dobu) většinou nebyl problém a tudíž se dala napařit pokuta. V současnosti už tenhle bič na řidiče tak úplně neplatí a dnes je možné vozit s sebou i prošlou lékárničku, nicméně samozřejmě je lepší mít i tuto věc v pořádku a pohlídat si i dobu expirace.
Větší problém je pokud lékárničku nemáte nebo případně pokud v ní některé z výše uvedených věcí chybí, pak vám policisté mohou dát pokutu ve výši až 2000 korun, nebo 5000 korun ve správním řízení.
K Němcům si radši vezměte roušky
Pokud jezdíte do Německa, pak byste měli do své lékárničky přidat také dva kusy roušek či respirátorů FFP 2, jaké známe z dob covidu. Změnu naši sousedé zavedli až loni a s covidem nemá nic společného. Roušky podle odborníků mají hlavně snížit riziko při poskytování první pomoci.
Podle Vídeňské úmluvy z roku 1968 sice má mít řidič takové složení povinné výbavy, jaké platí v jeho zemi, ale v praxi to tak úplně není a záleží na tom, jakou má policista náladu a jak dalece je ochoten s vámi diskutovat. Je proto lepší při cestách do Německa roušky do lékárničky přibalit.
Češi neví, jak se dává první pomoc
Debata o autolékárničkách má ještě jeden, poměrně podstatný, rozměr. Řidiči vůbec neví, jak se dává první pomoc a o to méně by byli schopní používat předměty z autolékárničky. Podle některých průzkumů není schopno dát první pomoc 43 procent českých řidičů. Mimochodem, ani Slováci na tom nejsou o mnoho lépe.
Slovenský červený kříž v roce 2018 při simulované dopravní nehodě zjistil, že zastaví jen asi každý desátý řidič a polovina z nich neumí zraněným pomoci. Tristní výsledky ukazují jediné – samotná lékárnička zkrátka neznamená nic, pokud člověk zpanikaří nebo neví, jak správně pomoci.
Zdroj : autoweb.cz aktualne.cz deník.cz