Nejtěžší tank v historii USA. Američané postavili obrněné monstrum
Během druhé světové války se na rýsovací prkno dostalo poměrně dost neobvyklých, někdy přímo šílených vozidel, která měla naklonit misku vah vítězství na stranu určité armády. Jedním z nejúžasnějších návrhů tohoto typu byl jistě americký tank T28 Super Heavy Tank, tank o hmotnosti téměř 100 tun. Jedná se o nejtěžší takový stroj v historii americké armády a skutečné monstum.
Příběh tohoto neuvěřitelného stroje začíná na samém konci druhé světové války. V roce 1943 se americká armáda rozhodla, že potřebuje nový specializovaný útočný tank, který by Spojencům pomohl překročit takzvanou Siegfriedovu linii, píše portál Nationalinterest. Jednalo se o 600 km dlouhou linii opevnění vybudovanou podél západní hranice Německa, kterou tvořilo 18 000 bunkrů, síť tunelů a tankových pastí. Tanku měl v tomto úkolu pomáhat kanón T5E1 ráže 105 mm, který byl dobrý v ničení betonových opevnění. Byl proto ideálním kandidátem pro umístění na tank, jehož účelem bylo překonat Siegfriedovu linii.

Předpokládalo se, že T28 bude s plnou výbavou vážit 86 tun, přičemž enormní hmotnost vozidla byla způsobena extrémně silným 30 cm tlustým pancířem na přední části vozidla. Představa byla taková, že tank bude schopen přežít výstřel z německého kanonu ráže 88 mm používaného na tancích a protitankových vozidlech. Další pancíř byl také na bocích, kde chránil zavěšení a spodní část korby. Takto silné pancéřování však způsobilo, že tank byl velmi pomalý, protože měl nedostatečně výkonný motor a velmi obtížně překonával terénní překážky.
Obrovská hmotnost tanku také znamenala, že T28 dostal až čtyři pásy, každý o šířce 49,5 cm. Vnější pásy bylo možné odstranit během dvou hodin a připravit tak transportní vozidlo, ale ani to konstrukci zcela nepomohlo. No a tank nebyl vůbec připraven na použití přenosných mostů na bojišti, což v kombinaci s jeho nízkou rychlostí a problémy s překonáváním překážek dále omezovalo potenciální bojové využití tohoto stroje.
No, asi se zeptáte, zda se T-28 vůbec zúčastnil bojů. Bohužel ne. Tanku se jednoduše nepodařilo dostat na frontu. Než stroj stačil dokončit své zkoušky na cvičišti, byla již Siegfriedova linie spojeneckými silami poražena, takže tank nikdy ani neopustil Spojené státy a místo toho byly dva vyrobené kusy použity jako vozidla pro různé ženijní zkoušky. Američané totiž rozhodli, že tank nepůjde do sériové výroby, jeho stavba by byla jednoduše příliš drahá a výše zmíněné problémy z něj rychle udělaly zastaralou konstrukci.

Ze dvou exemplářů T28 se do dnešních dnů dochoval pouze jeden. První byl sešrotován poté, co v roce 1947 shořel při testech na střelnici, a druhé vozidlo bylo nalezeno v roce 1974 na opuštěném poli ve Virginii. Zajímavé je, že dodnes není známo, co se s vozidlem do té doby vlastně stalo. Dnes je tank T28 k vidění v Muzeu americké armády ve Fort Moore ve státě Georgia.
Zdroj: Nationalinterest