Nenaváděné bomby se stávají bombami naváděnými. Americké bomby JDAM na Ukrajině likvidují protivníka precizně
Bomby JDAM Ukrajina používá už skoro od začátku války. Nyní se ale objevilo mnoho videí, kde je vidět, jak smrtící tyto bomby jsou. Nejvíce se aktuálně využívají v Doněcké oblasti, kde likvidují protivníky precizně.
JDAM ani vlastně není konkrétní bomba, ale je to souprava, která pomůže vytvořit z nenaváděné bomby bombu naváděnou, která je extrémně přesná za jakéhokoliv počasí. Souprava obsahuje přijímač GPS, který má dosah až 28 km. Jde použít na bombu v hmotnosti 230 až 910 kg.
Američané byli velmi pohotoví a bomby JDAM se na Ukrajině objevily už po dvou týdnech od začátku invaze ruských vojsk. Rusové se od té doby naučili alespoň částečně rušit navádění této pumy pomocí prostředků elektronického boje. O ty ale za celou dobu Rusové dost přišli a nyní už Ukrajinci mají k dispozici vylepšenou verzi JDAM-ER, která navýšila dostřel z 28 km na až 72 km a také obsahuje modulární GPS, kde se počítá s vylepšením, které pomůže proti narušení navigace ke svému cíli, které aktuálně Rusové využívají.
JDAM lze vypustit z velmi nízkých až velmi vysokých výšek střemhlavým letem a přímým a vodorovným letem s vypuštěním v ose nebo mimo osu. JDAM umožňuje navádět více bomb proti jednomu nebo více cílům při jednom průletu.

Začátky JDAM
V roce 1992 byl zahájen výzkum a vývoj naváděné munice, která by zlepšila schopnosti a přesnost zbraní USAF typu vzduch-země za nepříznivých povětrnostních podmínek. Soupravy JDAM byly poprvé dodány v roce 1997 a operační zkoušky proběhly v roce 1998. Verze s větším dostřelem se používá od roku 2015
Zdroj: redakce, US Air Force, Airforce Technology, Eye of Ares