Dva meteory se objevily nad Francií a Itálií za méně než 24 hodin. Zde je video
Naší planetu neustále bombardují vesmírné kameny různých velikostí a velmi často jsou dostatečně hmotné na to, aby způsobily nápadný vstup do naší atmosféry, píše portál Nature.com
Během pouhých čtyřiadvaceti hodin byly v Itálii i ve Francii zaznamenány dvě velmi zajímavé astronomické události, označované jako průlet meteorů. Oba případy jsou na sobě samozřejmě nezávislé, ale je až s podivem, jak šťastná a náhodná je skutečnost, že se odehrály tak blízko sebe v prostoru i čase.
Nejpozoruhodnější ze všech je bezesporu ohnivá koule pozorovaná ve Francii, o níž existuje i videozáznam. Ohnivá koule byla vidět jen několik okamžiků, ale zářila dostatečně jasně na to, aby ozářila velkou část přístavu říčního města Azral na severozápadě země. K průletu meteoru došlo kolem půlnoci minulou neděli a ačkoli ve videozáznamech není žádný zvuk, mnoho obyvatel uvedlo, že se probudili a vyděsila je velká rána, která se ozvala krátce poté a byla způsobena prolomením zvukové stěny a následnou deflagrací meteoru. Jednalo se však o neškodný průlet, který nezpůsobil žádné škody na životě ani majetku.
Něco podobného se nedávno stalo také v Itálii: včera na obloze nad Novarou několik svědků zaznamenalo průlet meteoru, který za sebou zanechal hustou a viditelnou stopu. Připomínáme, že není důvod se těchto astronomických úkazů obávat, a jejich nebezpečnost je dokonce nepřímo úměrná fascinaci, kterou vzbuzují u šťastných diváků. Jejich fungování je velmi podobné padajícím hvězdám, jen s tím rozdílem, že zatímco ty jsou poměrně malé a před vstupem do atmosféry velmi krátce shoří, meteory (neboli „bolidy“) jsou větší a hustší a procházejí atmosférou déle (někdy dokonce dosáhnou povrchu).
#Météore en #Bretagne : voici la plus belle vidéo – webcam Viewsurf d’Arzal (56) – de ce bolide qui a illuminé le ciel du nord-ouest de la France et du sud de l'Angleterre hier à 23h47, avec cette couleur verte lorsqu’il est entré dans l’atmosphère… Magnifique ! #météorite @LCI pic.twitter.com/alDMKnIs1K
— Guillaume Woznica (@GWoznica) September 6, 2021
Zdroj: Nature