SpaceX vyvíjí síť satelitů ve vesmíru pro zpravodajské účely USA

Smlouva s Národním průzkumným úřadem (NRO) v USA v hodnotě v přepočtu 41,5 miliardy korun ukazuje hlubší investice Pentagonu do systémů na nízké oběžné dráze pro podporu pozemních sil, píše portál Yahoo.

SpaceX údajně buduje síť stovek špionážních satelitů na základě tajné smlouvy s americkou zpravodajskou agenturou, což je důkazem prohlubujících se vazeb mezi vesmírnou společností miliardáře Elona Muska a národními bezpečnostními agenturami.

Plány ukazují rozsah zapojení společnosti SpaceX do amerických zpravodajských a vojenských projektů a ilustrují hlubší investice Pentagonu do rozsáhlých satelitních systémů na nízké oběžné dráze, jejichž cílem je podpora pozemních sil.

Pokud bude program úspěšný, podle zdrojů výrazně posílí schopnost americké vlády a armády rychle odhalit potenciální cíle téměř kdekoli na světě.

Satelity mohou sledovat pozemní cíle a sdílet tyto údaje s americkými zpravodajskými a vojenskými představiteli, uvedly zdroje. V zásadě by to americké vládě umožnilo rychle pořizovat nepřetržité snímky o aktivitách na zemi téměř kdekoli na světě, což by pomohlo zpravodajským a vojenským operacím, dodaly.

Od roku 2020 byl vypuštěn zhruba tucet prototypů, mimo jiné na raketách Falcon 9 společnosti SpaceX, uvedly tři ze zdrojů. Vládní databáze objektů na oběžné dráze USA ukazuje několik misí společnosti SpaceX, při nichž byly vypuštěny satelity, které společnost ani vláda nikdy nepřiznaly.

Plánovaná síť Starshield je oddělená od Starlinku, rostoucí komerční širokopásmové konstelace společnosti SpaceX, která má ve vesmíru asi 5 500 satelitů poskytujících téměř globální internet spotřebitelům, firmám a vládním agenturám.

Síť má také výrazně rozšířit možnosti americké vlády v oblasti dálkového průzkumu Země a bude se skládat z velkých družic se zobrazovacími senzory a také z většího počtu retranslačních družic, které budou pomocí mezidružicových laserů předávat obrazová data a další komunikaci v rámci sítě, uvedly dva ze zdrojů.

NRO zahrnuje pracovníky amerických vesmírných sil a CIA a poskytuje tajné satelitní snímky pro Pentagon a další zpravodajské agentury.

Zdroj: Yahoo