Skotští odborníci se snaží vyvinout nástroj pro předvídání rizika demence
Vědci a výzkumníci ve Skotsku se chystají prozkoumat stovky tisíc snímků mozku, aby vytvořili softwarový nástroj, který, jak doufají, bude schopen předpovědět riziko demence.
Skupina 20 odborníků bude analyzovat data z CT a MRI snímků pomocí umělé inteligence spolu s informacemi obsaženými ve zdravotních záznamech, aby našla vzorce, které by mohly naznačovat pravděpodobnost vzniku tohoto onemocnění. Cílem týmu je vytvořit digitální nástroj, který budou moci radiologové používat při skenování pacientů ke stanovení rizika demence a k diagnostice raných stadií souvisejících onemocnění. Věří, že vyčlenění skupiny pacientů s vysokým rizikem demence umožní vyvinout přesnější léčbu různých typů tohoto onemocnění, včetně Alzheimerovy choroby. píše portál News.stv
Tým se skládá z datových vědců a klinických výzkumníků z univerzit v Edinburghu a Dundee, kteří pracují v rámci globální výzkumné spolupráce nazvané NEURii, která byla zahájena před rokem. Odhadují, že během projektu analyzují až 1,6 milionu snímků, které používají se souhlasem panelu pro veřejný prospěch a ochranu soukromí v oblasti zdravotní a sociální péče, který je součástí skotské Národní zdravotní služby (NHS). Údaje budou bezpečně uloženy ve skotském národním bezpečném úkrytu, který byl pověřen organizací Public Health Scotland, aby poskytl bezpečnou platformu pro využívání elektronických údajů NHS pro výzkum.
Veřejnost přispěje k léčebným postupům
Lepší využití jednoduchých skenů mozku k předvídání demence povede k lepšímu pochopení demence a potenciálně i k včasnější diagnostice jejích příčin, což zase usnadní vývoj nových léčebných postupů,“ vysvětluje profesor Will Whiteley z Centra pro klinické vědy o mozku na Edinburské univerzitě, který projekt spolu vede. „V současné době je léčba demence drahá, je jí málo a její hodnota je nejistá. Pokud se nám podaří shromáždit údaje od velké skupiny vysoce ohrožených osob, které pak dají souhlas k účasti na studiích, můžeme skutečně začít vyvíjet nové léčebné postupy.“
Soubor dat bude užitečný v oblasti neurologie
„Pokud se nám podaří úspěšně ověřit koncept, budeme mít k dispozici sadu softwarových nástrojů, které budou hladce a nenápadně integrovány do rutinních radiologických operací a které pomohou při klinickém rozhodování a co nejdříve upozorní na riziko demence.“ říká profesor Emanuele Trucco, odborník na umělou inteligenci a lékařského zobrazování na univerzitě v Dundee.
Dlouhý proces, který je ale nesmírně důležitý
Bývalému novináři Willymu Gilderovi (71 let) z Edinburghu byla před třemi lety diagnostikována Alzheimerova choroba. Projekt velmi uvítal a zmínil se o informaci, kterou se dočetl v časopise The Lancet, který zveřejnil seznam rizikových faktorů včetně kouření, obezity a znečištěného ovzduší. „Vím, že 45% případů demence lze předejít a pokud víte, že jste ohroženi, můžete provést změny, které zlepší zdraví vašeho mozku. Protože jsem byl diagnostikován brzy, vím, že mi pomůže například udržování velké duševní aktivity.“ svěřuje se.
Případné nové léčebné postupy, které jsou ve vývoji pro Alzheimerovu chorobu, budou pravděpodobně fungovat v raných stádiích nemoci, a proto je důležitá včasná diagnóza.
„Vzhledem k dlouhým čekacím listinám na diagnózu a také k relativně nízkému financování výzkumu demence, obecně ve srovnání s výzkumem rakoviny, je tento projekt umožňující předpovědět riziko onemocnění, nesmírně důležitý.“
— Willy Gilder, novinář a účastník projektu
Zdroj: News.stv