Nástroj umělé inteligence určuje riziko otravy krve a poskytuje doporučení k léčbě
Vědci vyvinuli nástroj umělé inteligence, který lékařům pomáhá lépe vyhodnotit riziko otravy krve. Na rozdíl od předchozích systémů nový nástroj staví do centra pozornosti lidského specialistu – a to s úspěchem.
Nový nástroj umělé inteligence s názvem SepsisLab má zásadně zlepšit posuzování rizika otravy krve (sepse) u pacientů. Inovativní nástroj, který je založen na umělé inteligenci, se vyznačuje schopností zohledňovat nejistoty a aktivně vyhledávat další informace. Za tímto účelem analyzuje demografické údaje, vitální parametry a laboratorní výsledky s cílem neustále optimalizovat svou prediktivní přesnost. píše portál Ingenieur
Nástroj s umělou inteligencí určí riziko sepse do čtyř hodin. Během této doby také identifikuje chybějící údaje o pacientovi a vyhodnocuje jejich relevanci. Kromě toho ukazuje lékařům, jak by konkrétní informace mohly ovlivnit konečnou prognózu rizika. Experimenty s kombinací veřejně dostupných a vlastních dat pacientů působivě prokázaly výkonnost nového systému AI: přidáním pouhých osmi procent doporučených údajů se přesnost předpovědi zlepšila o pozoruhodných jedenáct procent.
Nespokojenost s předchozím nástrojem AI
Sepse neboli septické onemocnění je život ohrožující reakce organismu na infekci. Imunitní systém bojuje nejen proti patogenům, ale napadá i vlastní tkáň těla. To vede k zánětu v těle, který může vést k selhání orgánů a v nejhorším případě ke smrti. Vědci ze Státní univerzity v Ohiu vyvinuli laboratoř SepsisLab, která umožňuje vyhodnotit riziko v raném stadiu. Nástroj s umělou inteligencí je založen na intenzivní zpětné vazbě od lékařů a sester z oddělení urgentního příjmu a jednotek intenzivní péče, kde se sepse vyskytuje nejčastěji. Tito zdravotníci vyjádřili nespokojenost se stávajícím nástrojem umělé inteligence, který shromažďoval skóre rizik pouze na základě elektronických lékařských záznamů bez klinického vstupu.
„Stávající model je spíše tradičním paradigmatem soutěže mezi lidmi a AI. Generuje četné nepříjemné falešné poplachy na jednotkách intenzivní péče a pohotovostech, aniž by naslouchal lékařům,“ říká Ping Zhang, profesor informatiky a inženýrství a biomedicínské informatiky na Ohio State University.
Nový nástroj umělé inteligence. Lidé se dostávají do popředí zájmu
Na rozdíl od běžných systémů AI, které jsou často vnímány jako konkurence lidské odbornosti, je nový nástroj AI založen na skutečné spolupráci, vysvětluje Zhang. „Jde o to, abychom AI zapojili do každého mezikroku rozhodovacího procesu tím, že přijmeme koncept ‚AI v lidské smyčce‘. Nevyvíjíme pouze nástroj, ale do projektu jsme zapojili i lékaře. Jedná se o skutečnou spolupráci mezi počítačovými vědci a klinickým personálem s cílem vyvinout systém zaměřený na člověka, který staví člověka do centra pozornosti.“
Zvláštní vlastností systému SepsisLab je jeho schopnost generovat každou hodinu aktualizované předpovědi rizika na základě nově přidaných údajů o pacientech. Na rozdíl od běžných modelů umělé inteligence, které nahrazují chybějící hodnoty prostou imputací, tým vyvinul inovativní algoritmus aktivního snímání. Ten identifikuje kritické chybějící hodnoty a konkrétně doporučuje lékařům, které další proměnné by měly být shromážděny, aby se maximalizovala přesnost předpovědi.
Nástroj AI musí být důvěryhodný
SepsisLab jde nad rámec pouhé analýzy dat a poskytuje zdravotnickým pracovníkům konkrétní doporučení k činnosti. Stanovuje priority laboratorních testů podle jejich diagnostické relevance a předpovídá, jak by různé klinické zásahy mohly ovlivnit riziko sepse. Zhang považuje umělou inteligenci zaměřenou na člověka za důležitý pokrok v medicíně. Ovšem pouze za předpokladu, že bude s lékaři komunikovat takovým způsobem, aby mohli systému důvěřovat.
„Nejde o to vytvořit systém umělé inteligence, který dokáže dobýt svět,“ řekl Zahng. „Středobodem medicíny je testování hypotéz a rozhodování každou minutu, které není jen ano nebo ne. Představujeme si člověka v centru interakce a využíváme AI k tomu, abychom tomuto člověku pomohli cítit se nadčlověkem.“
Experimenty dávají výzkumníkovi za pravdu. Interakce mezi lidmi a stroji již zlepšila přesnost hodnocení rizika sepse o 11 %. Nové výsledky výzkumu byly zveřejněny na letošní konferenci SIGKDD (Conference on Knowledge Discovery and Data Mining).
Zdroj: Ingenieur
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]