Znáte 122 mm houfnici vz. 1938? Více než osmdesátiletá ocelová dáma slouží armádám dodnes

Legendární sovětská houfnice byla vytvořena konstrukční kanceláří sovětského dělostřeleckého odborníka Fjodora Fjodoroviče Petrova v roce 1938. Koncem třicátých let minulého století spatřila světlo světa zbraň, která u vojáků získala na dlouhou dobu velkou oblibu i respekt, uvádí se na webu MilitaryFactory.

Sériová výroba začala v ruském závodě Motovilikha v roce 1940. Do roku 1955 bylo vyrobeno přes 19 tisíc kusů. 122 mm houfnice vz. 1938 (M-30) byla používaná za druhé světové války i v konfliktech druhé poloviny 20. století. Nesmrtelná zbraň si zastřílela například v Korejské válce, ve válce ve Vietnamu, během sovětské invaze v Afghánistánu i v roce 2011 v rámci občanské války v Sýrii.

Díky této houfnici se ve 2. světové válce vyznamenali také českoslovenští dělostřelci. A to nejvýrazněji 15. ledna 1945 v bitvě u polského Jasla. Po válce se oblíbená M-30 stala nezbytnou součástí výzbroje československé armády a od padesátých let byla také licenčně vyráběna v plzeňské Škodovce.

V Československé armádě sloužily houfnice vz. 38 až do poloviny 70. let 20. století, kdy byly postupně modernizovány na verzi 38/74. Tato verze byla zastoupena v armádním arzenálu až do začátku devadesátých let 20. století. Houfnice vážila 2,5 tuny, počáteční rychlost střely činila 515 m/s a dokázala vystřelit 5-6 výstřelů za minutu. Délku měla 6 metrů, šířka ve složeném stavu byla 2 metry a vystřelený granát uměl doletět do vzdálenosti až 11,8 km.

Závěr měl automatický systém vyhazování nábojnice a zaměřování bylo prováděno pomocí optických mířidel. Velká kola umožňovala jízdu za tažným vozidlem po silnici i v terénu. Vlečné lafety byly za pomoci šesti až osmičlenné obsluhy odpojeny a roztaženy. Houfnice byla velmi rychle připravena k palbě.

Mnoho 122 mm houfnic vz. 38 bylo zajato během 2. světové války Němci, kteří je poté zařadili do své výzbroje s označením SFH 396(r). Finské síly provozovaly zabavené houfnice pod označením 122 H 38. Po 2. světové válce dodalo Rusko mnoho těchto polních zbraní spřáteleným zemím. Dodnes má tuto legendární houfnici ve svém arzenálu například Egypt, Sýrie, Bangladéš, Čína, Chorvatsko, Etiopie, Makedonie, Maďarsko, Írán, Severní Korea, Pákistán, Polsko, Rumunsko či třeba Uzbekistán.

Legendární oblíbená 122 mm houfnice vz. 1938 (M-30) je odborníky považována za nejčastěji používanou zbraň v historii dělostřelectva a jak se zatím zdá, o tohle prvenství ji asi hned tak někdo nepřipraví.

Zdroj: militaryfactory.com; wikipedia.org