Tento český tank pomáhal Německu v prvních letech 2. světové války

Československo bylo v březnu 1939 začleněno do Hitlerovy Třetí říše. Anexe Československa Německem znamenala, že Němci získali přístup k nejmodernějšímu českému tanku ČKD LT vz. 38. Výjimečnému českém tanku se věnuje warhistoryonline.com.

Škodovy závody a ČKD společně vyrobily v roce 1935 lehký tank LT-35. Impulzem k výrobě byl zájem Iránu o asi sto kusů lehkých tanků pro iránskou armádu. Tento tank byl ale složitý a měl velké nedostatky. V roce 1938 vyrobila ČKD upravenou verzi LT-38. Tank se vyznačoval mimořádnou pohyblivostí, kvalitní výzbrojí a dobrým pancéřováním a na rozdíl od svého předchůdce byl velmi spolehlivý a jednoduchý na údržbu. Výsledkem byla objednávka československé vlády na 150 kusů LT-38. Na základě Mnichovské dohody v září 1938 bylo Československo nuceno předat Sudety Německu a většina obranných zakázek byla zrušena.

Ihned po německé invazi do Československa na jaře 1939 začlenila německá armáda do svých divizí přibližně 200 českých tanků LT-35. Mnohem větší zájem však měli Němci o tanky LT vz. 38. Velmi brzy by tedy tento modernější vzor zahrnut do výzbroje německé armády. Byl označován jako Panzerkampfwagen 38(t), případně Panzer 38(t). Bylo postaveno asi 1400 tanků tohoto vzoru.

První tank Panzer 38(t) byl ztracen během invaze Němců do Polska v září 1939, když byl zasažen polským 3,7 cm protitankovým kanónem. Celkově během invaze do Polska ztratili Němci jen asi sedm tanků Panzer 38(t), které byly všechny obnoveny, znovu sestaveny a schopny opětovného nasazení.

Během Německého tažení ve Francii v roce 1940 se aktivní služby dočkalo celkem 228 tanků Panzer 38(t). Francouzské tanky, jako například Renault FT-17, Hotchkiss H-39 a Renault R-35, nebyly pro Panzer 38(t) žádným soupeřem. Dokonce i francouzské střední tanky, včetně Somua S-35, a těžké tanky, včetně Char BI, byly českým tankem 38(t) ničeny.

Na konci bojů ve Francii byl tank 38(t) modernizován. V září 1940 vstoupil do služby Panzer 38(t) Ausf. D a v listopadu 1940 se objevily modely E a F. Modernizace zahrnovaly zvýšení čelního pancíře a úpravu rychlosti tanku.

V roce 1941 se postavení tanku Panzer 38(t) v německé armádě měnilo. Německé tanky Panzer III a Panzer IV byly osazovány výkonnějšími děly a český Panzer 38(t) byl pro svoji menší účinnost z bojů stahován. Byl ale ještě použit v operaci Barbarossa, německé invazi do Sovětského svazu v červnu 1941. Na novější sovětské tanky řady T-34 a KV už však nestačil. Během této operace byly v různých tankových divizích zaznamenány těžké ztráty.

Spolu s invazí do Polska, Francie a Sovětského svazu se Panzer 38(t) dočkal akcí v Řecku, na Balkáně a v Nizozemsku. V roce 1942 však bylo jasné, že Panzer 38(t) svým konkurentům nestačí a jeho výroba byla oficiálně ukončena. Proslulý český tank ale sloužil svému účelu až do konce druhé světové války v roce 1945.

Zdroj: warhistoryonline.com