Zjistilo se, že tato 2 oblíbená jídla mohou přinést nebezpečnou infekci. Okamžitě je vyhoďte
Obyčejná jídla, která čas od času připravuje a konzumuje řada z nás, mohou být příčinou vážných zdravotních komplikací. Obsahovat totiž můžou nebezpečnou bakterii.
Co spojuje tiramisu, domácí majonézu nebo třeba tatarák? Příprava těchto jídel se většinou neobejde bez syrových vajec, což může nejednoho člověka zaskočit. Na mysl se totiž dere riziko nebezpečné salmonelózy, která může pocházet právě z vajec v syrovém stavu.
Na začátek vás uklidníme: Pravděpodobnost, že onemocníte salmonelózou ze syrových vajec právě vy, je velice nízká. Uvádí se, že kdyby člověk jedl denně jedno tepelně neupravené vejce, pravděpodobnost, že dostane salmonelózu, je pouze jednou za 55 let. Z celkového počtu případů onemocnění tvoří salmonelózy z vajec asi jen 0,16 %. Přesto jsou syrová vejce velkým postrachem, který děsí nezkušené i pokročilejší kuchaře. Co přesně se skrývá pod názvem choroby, které se tak bojíme?
Strašák jménem salmonelóza
Salmonelóza je společné označení pro průjmová bakteriální onemocnění způsobená bakteriemi rodu Salmonella. Ve střední Evropě je nejčastějším původcem konkrétně rod Salmonela enteritidis. Doba, kdy bakterie po vstupu do lidského těla začínají páchat paseku, je vcelku rychlá, a to 6 až 48 hodin.
Hlavním příznakem jsou časté průjmy, někdy až dvacetkrát nebo třicetkrát za den. Průjmy doprovází silné kolikovité bolesti, nemocný někdy trpí také zvracením, horečkou a bolestmi hlavy. Velkým rizikem je dehydratace v důsledku opakujících se průjmů, což je i důvod, proč je salmonelóza obzvláště nebezpečná pro ohrožené skupiny, jako jsou děti, senioři, těhotné ženy nebo jedinci s chronickým onemocněním.
I když je salmonelóza bakteriálního původu, lékaři na ni obvykle nepředepisují antibiotika. Příznaky mnohdy do pár dní vymizí, takže není třeba organismus zatěžovat antibiotickou léčbou. Navíc se tak předchází hrozbě, že by pacient byl pro ostatní delší dobu infekční, i když je sám už bez příznaků. Výzkumy totiž zjistily, že podávání antibiotik vede k prodlouženému vylučování bakterií ve stolici.
Na léčbu se nejčastěji doporučuje dieta skládající se z lehkých potravin jako banány nebo rýže. Jak se postupně tělo zbavuje škodlivina a odeznívají příznaky, je možné přidávat další potraviny. Proti průjmu je vhodné podávat živočišné uhlí či jakékoliv jiné z volně dostupných léčiv, například Endiaron a Loperon. V případě větších kompilací předepíše silnější lék doktor.
Obvykle trvá týden až dva týdny, až symptomy zcela vymizí. Existuje také chronická varianta nemoci, u které hrozí poškození jater a ledvin.
Tiramisu: oblíbený italský dezert bez rizika
Tiramisu je jedním z nejoblíbenějších italských dezertů, který si získal srdce mnoha gurmánů po celém světě. Jeho jemná, krémová struktura a bohatá chuť se skládají z cukrářských piškotů namočených v kávě a mascarpone krému. Typicky se do tohoto krému přidávají syrová vejce, což může představovat potenciální zdravotní riziko.
Pokud si chcete vychutnat tiramisu bez obav o zdraví, zde je pár tipů, jak minimalizovat riziko spojené se syrovými vejci. Vyberte si vejce od důvěryhodných producentů, kteří dodržují správné hygienické normy. Pro maximální bezpečnost můžete vejce pasterizovat.
Vložte vejce do hrnce a zalijte je studenou vodou tak, aby byla zcela ponořená. Pomalu zahřívejte vodu na teplotu 60–62 °C (použijte kuchyňský teploměr) a tuto teplotu udržujte po dobu 3 až 4 minut. Důležité je, aby teplota nestoupla nad 64 °C, protože by se vejce začala vařit. Po pasterizaci je nezapomeňte rychle ochladit ve studené vodě.
Pozor i na skořápky
Nezapomínejte, že salmonelou se můžete nakazit už z pouhého kontaktu s kontaminovanou skořápkou, tam je bakterií dokonce nejvíc. I v případě, že vaříte či pečete s tepelně upravenými vejci, dodržujte správné hygienické postupy. Další bezpečnostní zásadou je skladovat vejce v chladu. Při teplotách pod 4 °C se bakterie nemnoží. Dávejte rovněž pozor na stáří vajec. Ta, která máte v chladničce delší dobu, rozhodně tepelně upravujte. Zrádná mohou být v takovém případě volská oka nebo vejce na měkko, proto se ujistěte, že starší vejce se deset minut dostatečně hřála aspoň v teplotě 70 °C nebo v teplotě 75 °C po dobu pěti minut. Pro klid v duši se vyhýbejte pokrmům se syrovými vejci ve stravovacích zařízeních, u kterých není jasné, jaké postupy kuchaři uplatňovali.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]