Zemi zasáhne silná magnetická bouře. Co to znamená a jaké může mít následky?

Zaměstnanci solárních laboratoří každý den pozorují situaci na Slunci. Varují lidi před slunečními erupcemi a dalšími pro Zemi nebezpečnými jevy. Ve dnech vysoké sluneční aktivity jsou na Zemi zaznamenány magnetické bouře – nebezpečné pro lidi a komunikační systémy. Během takových jevů mohou lidé závislí na počasí pociťovat zdravotní problémy.

Jedna taková magnetická bouře se vyskytne v nejbližších dnech. Podle webu Meteogent potrvá od 16. do 18. září. Až do konce měsíce pak nebudou žádné další magnetické bouře. Další silná bouře se očekává až 30. září.

Co je to magnetická bouře?

Magnetická bouře je přírodní jev, při kterém je narušeno magnetické pole Země silným proudem nabitých částic unikajících vysokou rychlostí ze Slunce. Tento proud částic se uvolňuje při mohutných explozích žhavého plazmatu na povrchu Slunce při tzv. slunečních erupcích.

Během bouřky se silně naruší část zemské atmosféry, která je zodpovědná za odrazy rádiových elektromagnetických vln v pásmu krátkých vln. Během intenzivních bouřek může dojít až k úplnému znemožnění šíření a odrazů těchto vln, což může narušit komunikaci se satelity na oběžné dráze Země.

Vědci varovali, že extrémní geomagnetické bouře by mohly dokonce ochromit internet. Částicím, které vybuchují ze slunce, neboli výrony koronální hmoty (CME), obvykle trvá asi 15 až 18 hodin, než dosáhnou Země.

Zkušenosti z historie

Největší solární bouří v současné historii, byla událost Carrington v roce 1859, která uvolnila zhruba stejnou energii jako 10 miliard atomových bomb o síle 1 megatuny. Po dopadu na Zemi silný proud slunečních částic usmažil telegrafní systémy po celém světě a způsobil, že polární záře jasnější než světlo Měsíce v úplňku se objevily až na jihu v Karibiku.

Pokud by k podobné události došlo dnes, varují vědci, způsobilo by to škody za biliony korun a vyvolalo rozsáhlé výpadky proudu, podobně jako sluneční bouře v roce 1989, která uvolnila miliardu tun plynu a způsobila výpadek v celé kanadské provincii Quebec.

Během magnetické bouře může člověk pociťovat následující příznaky: bolest hlavy, závratě, bolesti srdce, svalů a kloubů, nevolnost, slabost, ospalost, zhoršení chronických onemocnění, vysoký krevní tlak.

Zdroj: Meteogent, Wikipedie