Zájem o auta Tesla klesá, akcie padají

Průkopník masové výroby elektromobilů zažívá těžké časy. Společnost Tesla Motors prodala v uplynulém čtvrtletí nejméně vozů od roku 2022. Bylo to jen 387 000 vozů, přitom minulý rok v tomtéž období prodala Tesla o 8 % více. A to v době, kdy se obecně zájem o elektromobily zvyšuje.

Akcie Tesly po tomto oznámení klesly o 4 %.

Analytik investiční společnosti Wedbush Securities pro BBC News popsal situaci těmito slovy: „Je to veliká katastrofa a je těžké pro to najít vysvětlení.“
Ceny akcií Tesly klesaly po celý minulý rok, vyšší úrokové sazby v USA se také projevily. Vozy Tesla tak jsou pro koncové zákazníky stále méně dostupné. A na obzoru se objevují konkurenti. Na TechSvětu jsme psali o prvním voze čínské firmy Xiaomi, jímž se stane elektrický sedan SU7, no a cena je prostě nižší!

Špatné období Tesly je výsledkem několika faktorů. Za prvé byly přerušovány dodávky dílů, například v důsledku útoků Húthiů v Rudém moři. V důsledku toho byla uzavřena továrna v Německu, která nadto byla ještě o něco později zasažena žhářským útokem. Navíc se snižuje důvěra investorů, kteří se nechávají slyšet, že Elon Musk Teslu tak trochu zanedbává. Extravagantní majitel firmy se poslední dobou angažuje v konfliktech Ruska a Ukrajiny i Palestiny a Izraele, kromě toho je ředitelem dalších firem, jako je SpaceX, Neuralink nebo The Boring Company.

Klesající hodnota akcií společnosti Tesla

Ceny akcií Tesla jsou po prudkém propadu na hodnotě jako téměř před rokem.

Zdroj: BBC