Záhadný objekt nad Ukrajinou. Rusové zřejmě testují tajný letoun S-70

V severovýchodní části Ukrajiny (Sumská oblast) byl pozorován podivný létající objekt. Podle spekulací by se mohlo jednat o ruský dobrovolnický dron nové generace S-70. Pokud se podezření potvrdí, jedná se o první pozorování tohoto typu stroje nad ukrajinskou oblohou, jak píše server Bulgarian Military.

Cílem ruského dronu mohly být vojenské objekty na Ukrajině. Výbuchy v Poltavské oblasti na konci června mohou souviset s testováním ruského S-70 Ochotnik. Ruská média vytvářejí narativ, že nejmodernější stroj měl tehdy testovat přesně naváděnou munici proti pozemním cílům. Co je dnes o ruském stroji známo?

Ruský prototyp bezpilotního letounu S-70 Ochotnik

Práce na bezpilotním letounu byly poprvé oznámeny již v roce 2009 a o dva roky později ruské ministerstvo obrany oznámilo, že byla podepsána smlouva s výrobcem Suchoj. Konstruktér měl vyvinout prototyp úderného a průzkumného systému Ochotnik.

Výsledkem byl letoun S-70 poháněný motorem přímo ze stíhacího letounu Su-57 (AL-41F1). První výsledky práce byly sdíleny v roce 2014, první let se uskutečnil 3. srpna 2019.

S-70 Ochotnik je bezpilotní letoun navržený v konfiguraci létajícího křídla s tzv. technologií stealth (snížená zjistitelnost). Je známo, že stroj má vzletovou hmotnost přibližně 25 tun a umožňuje maximální rychlost 1 400 km/h, ale cestovní rychlost asi 900 km. S-70 může operovat v maximální výšce 10,5 km a má dolet až 6 000 km.

Za zmínku stojí značné rozměry, tedy téměř 20metrové rozpětí křídel a asi 14metrová celková délka. Na takto velké konstrukci byl prostor pro nesení výzbroje o hmotnosti asi 2,8 tuny. V komorách se s největší pravděpodobností našlo místo pro řízenou i neřízenou munici (rakety Ch-580USzK/Ch-38M/Ch-35 Uran, pumy KAB-250/500M). S-70 může být také schopen nést hypersonickou zbraň Kinžal.

Pro Ukrajince může bezpilotní letoun Ochotnik spolupracující se stíhačkami Su-57 představovat velkou hrozbu. A to především díky svým výkonům v oblasti techniky, které znesnadňují jeho odhalení a dávají útočníkovi značnou výhodu při průzkumu a zahájení útoku. Je však třeba zmínit, že Rusko oficiálně disponuje dvěma prototypy letounu S-70.

Zdroj: redakce, bulgarianmilitary.com