Začala jaderná cvičení NATO. „Létající pevnosti“ se objeví nad Evropou
Začalo jaderné cvičení NATO „Steadfast Noon 22“, kterého se účastní 14 spojeneckých zemí. Do akce je zapojeno 60 letadel, včetně stíhaček čtvrté a páté generace, průzkumných letounů, tankerů a amerických bombardérů B-52 Stratofortress, jak uvádí web Airforce Technology.
Cvičení „Steadfast Noon 22“, které letos pořádá Belgie, se uskuteční od 17. do 30. října. Cílem těchto každoročních manévrů je zdokonalit, otestovat a potvrdit schopnosti NATO v oblasti jaderného odstrašování. Letošního ročníku se účastní 60 letadel ze 14 zemí.
K čemu cvičení přesně slouží?
Cvičení pomůže zajistit ochranu, účinnost a bezpečnost alianční jaderné odstrašující kapacity, zdůraznila mluvčí NATO Oana Lungescu.
NATO upozorňuje, že cvičení mají cyklický charakter a nesouvisejí s žádnými aktuálními světovými událostmi. Výcvikové lety se uskuteční nad severozápadní Evropou, především nad Belgií, Spojeným královstvím a Severním mořem. Podle oznámení nebudou alianční letouny používat zbraně.
Během manévrů budou použity stíhačky čtvrté a páté generace, průzkumné letouny, tankery a americké bombardéry B-52 Stratofortress. Ty mají odstartovat z letecké základny Minot v Severní Dakotě. B-52 je dnes již kultovním strojem americké armády. Její výskyt nad Evropou je často popisován jako napínání amerických svalů a někdy je dokonce označován za jasný signál Vladimiru Putinovi. Samotné bombardéry jsou pak označovány jako létající pevnosti.
Je to z dobrého důvodu. B-52 jsou bombardéry určené mimo jiné k přepravě jaderných zbraní a za jejich výrobu byla zodpovědná společnost Boeing. Jsou určeny k plnění nejrůznějších úkolů, včetně strategických útoků, zachycování vzdušných cílů nebo ofenzivních námořních a protiletadlových operací. Letouny B-52 mají impozantní rozměry: délka 48,5 m, výška 12,5 m a rozpětí křídel až 56,4 m. Jsou vybaveny mimo jiné osmi motory Pratt & Whitney TF33-P-3/103, díky nimž mohou létat rychlostí přes 1 000 km/h v maximální výšce více než 15 000 m.
Letoun B-52 nabízí jedinečnou možnost používat téměř všechny typy letecké munice používané americkým letectvem. Uveze toho opravdu hodně, a to celkem 31 tun. Kromě toho je stroj vybaven pokročilými zaměřovacími a průzkumnými bunkry, což výrazně zvyšuje bojovou účinnost B-52 i za ztížených povětrnostních podmínek. B-52 může doplňovat palivo ve vzduchu a má dolet více než 14 000 km na jedno doplnění paliva.
Zdroj: redakce, airforce-technology.com, Wikipedia