Výrazná posila z Británie na ukrajinském bojišti. Houfnice AS-90 zvládne vystřelit dávku ran během 10 sekund

Celkem 30 kanónových houfnic AS-90 dodal Londýn Ukrajině v dubnu. Pro Rusy byly od počátku důležitým cílem. Připomínáme jejich schopnosti.

AS90 je ve skutečnosti pancéřová houfnice ráže 155 mm podobná polskému dělu AHS Krab. Není proto divu, že je pro Rusy již několik měsíců jedním z prioritních cílů. Jak uvádí portál Ukraine Weapons Tracker, Putinova armáda poprvé zničila první exemplář AS90 na Ukrajině. Armáda tak učinila obzvláště nenápadným způsobem, neboť zařízení bylo prakticky roztrháno na kusy, jak je vidno na videu níže.

Britská armáda zavedla kanónovou houfnici AS90 do výzbroje v roce 1992 jako nástupce systémů FV344 Abbot a M109, píše web Armed Conflicts. Ve srovnání se stroji ostatních členských států NATO se však Velká Británie rozhodla použít kanon ráže 39 mm a 155 mm, který je ve srovnání s německým a francouzským řešením výrazně kratší.

Vzhledem k omezení délky hlavně je houfnice AS90 schopna střílet na vzdálenost až 25 km. Při použití střel s raketovým nosičem se však dosah zvyšuje na 30 km.

Britská konstrukce na pásovém podvozku váží 42 tun a její opuštění palebného postavení trvá méně než 60 sekund. Z hlediska frontové použitelnosti je důležitá také rychlost střelby AS90, která činí až šest ran/min. Dalším důležitým doplňkem je schopnost vypálit dávku tří ran za 10 sekund a střílet v režimu MRSI (multiple round simultaneous impact). Použití způsobuje, že střely opouštějí kanon pod různými úhly a v důsledku toho zasahují cíl ve stejnou dobu.

Za zmínku stojí, že dělo, které měří na délku téměř 10 metrů a je přibližně 3,3 metru široké a 3 metry vysoké, je vybaveno palivovou nádrží o objemu 750 litrů. Maximální rychlost, kterou houfnice AS90 vyvine, se rovná 57 km/h.

Zdroj: Twitter; Wikipedia; Armed Conflicts; Ukraine Weapons Tracker