Rusku bylo zakázáno provádět experimenty na Velkém hadronovém urychlovači kvůli probíhající vojenské invazi na Ukrajinu
Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) oznámila, že Rusku je po vojenské invazi na Ukrajinu zakázán přístup k novým experimentům na Velkém hadronovém urychlovači, informovali na webu Daily Mail Online.
CERN ve svém prohlášení uvedl, že se až do odvolání nebude podílet na nové spolupráci s Ruskou federací a jejími institucemi. Uvedl rovněž, že bude podporovat iniciativy na podporu ukrajinských spolupracovníků a ukrajinské vědecké činnosti v oblasti fyziky částic.
Organizace provozuje Velký hadronový urychlovač, největší a nejvýkonnější urychlovač částic na světě, který se proslavil objevem elementární částice Higgsova bosonu v roce 2012. Obrovská kruhová laboratoř o obvodu 16 kilometrů leží v podzemí u francouzsko-švýcarských hranic nedaleko Ženevy.
Russia is BARRED from new Large Hadron Collider experiments https://t.co/XtlBu7bQOL
— Daily Mail Online (@MailOnline) March 9, 2022
Rada CERNu se v úterý sešla, aby projednala budoucí vztahy s Ruskem a poté oznámila své rozhodnutí, které uvedla v prohlášení zveřejněném na internetu.
„23 členských států CERNu co nejdůrazněji odsuzuje vojenskou invazi Ruské federace na Ukrajinu,“ uvádí se v prohlášení. „Odsuzujeme následné ztráty na životech a humanitární dopady, jakož i zapojení Běloruska do tohoto nezákonného použití síly proti Ukrajině.“
V rámci tohoto rozhodnutí CERN rovněž pozastavil Rusku status pozorovatele až do odvolání. Národní státy se statusem pozorovatele nejsou členy. Místo toho byl status pozorovatele udělen zemím a organizacím, které významně přispěly k infrastruktuře CERN.
Doposud měly status pozorovatele Japonsko, Rusko, USA a tři organizace – Evropská unie, Spojený ústav jaderného výzkumu (JINR) a UNESCO.
Ukrajina sice také není jedním z 23 členských států CERN, ale je jeho přidruženým členem, což znamená, že platí snížený příspěvek do rozpočtu CERN a má prospěch z výzkumu.
Zdroj: dailymail.co.uk