Vlak FluxJet dokáže jet rychlostí až 1 000 km/h. Jaké jsou s ním plány?

Kanadský startup TransPod oznámil, že zahajuje testy neobvyklé technologie, která by nám v budoucnu měla umožnit cestovat pozemní dopravou rychlostí až 1 000 km/h.

Očekává se, že FluxJet bude kombinovat vlastnosti letadel a vlaků, a pokud kanadská společnost své plány uskuteční, mohlo by to znamenat revoluci v dopravě, jak ji známe. Jde o to, že cestující se budou moci za malý poplatek přesouvat z města do města tak rychle, že to nebude nepohodlné. Za tímto účelem plánuje společnost TransPod použít zcela nový typ pohonného systému.

Vozidla budou poháněna energií z obnovitelných zdrojů a budou vybavena motory a stabilizátory, které umožní zrychlení až na 1 000 km/h v režimu „klouzání“. Klíčové bude také použití vhodných materiálů, které vydrží enormní přetížení a teploty vznikající třením. Kromě toho bylo zjištěno, že kapsle budou cestovat ve speciálně připravených tunelech pod tlakem.

Startup plánuje, že superrychlá železnice propojí kanadské metropole. První úsek bude postaven mezi Calgary a Edmontonem v Albertě. Města jsou od sebe vzdálena přibližně 300 km, což znamená, že FluxJet urazí trasu za méně než 18 minut. Výstavba této vysokorychlostní železnice by podle propočtů kanadských analytiků mohla stát až 500 miliard korun.

Kromě neuvěřitelných rychlostí, kterých FluxJet dosahuje, je však také důležité, aby byla železnice cenově dostupná. Společnost TransPod chce, aby ceny jízdenek byly o polovinu nižší než ceny jízdenek mezi stejnými městy. Kromě toho se původci mohou pochlubit použitím mnoha ekologických řešení v každé fázi výroby. Pokud startup dosáhne svého cíle, bude FluxJet rychlejší než osobní letadlo a až třikrát až čtyřikrát rychlejší než jiné superrychlé železnice.

Zdroj: transpod.com