Víte, k čemu slouží kovový kolík v zásuvce?

Při používání elektrické zásuvky jste si jistě všimli, že kromě dvou otvorů je v zásuvce také kovový kolík. Zajímalo vás, k čemu se používá? Vysvětlíme vám to.

V současné době se na světě používá více než deset typů elektrických zásuvek. V Česku jsou běžné kontakty typu E (CEE 7/5), které se vyskytují také v Belgii, Polsku, Francii a na Slovensku. Jedná se o zásuvku se dvěma otvory (pro fázový a nulový vodič) a kovovým kolíkem, jehož přítomnost má důležitou souvislost s bezpečnostními otázkami.

K čemu slouží kovový kolík?

Kovový kolík v zásuvce se z nějakého důvodu nazývá uzemňovací kolík. V otvorech elektrické zásuvky jsou pružinové kovové kontakty připojené k vodičům elektrické sítě.

Když zasunete zástrčku zařízení do „zásuvky“, výše zmíněné kontakty se pevně přichytí ke kovovým kolíkům, takže proud teče z kontaktů na kolíky. Mezi těmito otvory je rozdíl potenciálů, který se nazývá napětí. Když je zástrčka zasunuta do kontaktu, protéká díky nenulovému napětí proud z jednoho otvoru (tzv. fáze) do druhého (tzv. nulového) napájeným zařízením a přenáší do něj elektrickou energii.

Nabízí se otázka, proč vlastně potřebujete dva otvory v zásuvce? Souvisí to s principem zachování elektrického náboje. Z toho vyplývá, že náboj nelze zničit, a proto se musí někde hromadit nebo odtékat.

Pokud by byl v zásuvce pouze jeden otvor, elektrický náboj by proudil do připojeného spotřebiče a hromadil se v něm. To by vedlo k rychlému vyrovnání potenciálu spotřebiče s potenciálem otvoru, což by způsobilo, že by proud přestal protékat kvůli nedostatku napětí.

Vrátíme-li se ke kovovému kolíku, jeho účelem je chránit uživatele v situaci, kdy by se dotkl krytu zařízení zkratovaného na fázový vodič. K takové události může dojít v důsledku proražení nebo poškození konstrukce. Absence kovového kolíku by znamenala, že by uživatel mohl utrpět život a zdraví ohrožující šok.

Protože proud vždy teče cestou nejmenšího elektrického odporu a odpor kabelu je mnohem menší než odpor lidského těla, proud bude většinou protékat zemí místo lidským tělem. Průchod velkého proudu touto cestou také spouští elektrickou ochranu.

Zdroj: redakce, wikipedia