Tyhle spotřebiče ze zásuvky nikdy nevytahujte. Můžete si je zničit a ani o tom nevíte
Ve většině případech spíše slyšíme o spotřebičích, které bychom ze zásuvek vytahovat měli. Schválně se zamyslete – internet je bezpečnostních typů plný a určitě už jste se dočetli o tom, jak je důležité zbytečně nenechávat zařízení připojená k elektrické síti. Zapojené bychom neměli nechávat především malé přístroje, které využíváme nárazově. I vypnuté spotřebiče, které jsou ovšem v zásuvce, totiž spotřebovávají určité množství elektřiny. Navíc hrozí riziko požáru nebo zkratu. Obezřetnost je tedy na místě, nicméně se najdou i výjimky.
Je tak naprosto klíčové znát rozdíly mezi jednotlivými spotřebiči. Určité druhy totiž dokonce představují celkem vysoké bezpečnostní riziko, jestliže je necháme bez dozoru – jedná se například o toustovač, který většinou nemá spínač a zapne se automaticky po zapojení do sítě. Dokážete si tak představit, že pokud se na něj zapomeneme, malér může být rychle na světě. Většina z nás tak elektrospotřebiče raději preventivně odpojuje. Víte ale, kterým kouskům tím nechtěně škodíte? Existuje pár vybraných zařízení, které můžete naprosto v klidu nechat neustále v zástrčce.
Raději zůstaňte připojení
Na chvíli se zamyslete a možná vás napadnou přístroje, o kterých je řeč. Samozřejmě nemáme na mysli velké spotřebiče jako je mrazák nebo lednice. Ty logicky vypnout nemůžeme kvůli uloženým potravinám. Co dalšího teda nechat v připojené k síti? První chyby, které se mnoho lidí v domácnosti dopouští, je odpojování wifi routeru. Modemy a routery jsou totiž uzpůsobené tomu, aby mohly být neustále připojené. Dává to smysl – pokud router odpojíte, ztratíte připojení k internetu. Modemy se navíc automaticky aktualizují a updatují. Jeho neustálým vytahováním a připojováním ho akorát ničíte. Nechte ho tak bez obav stále běžet. Jestliže přece jen chcete wifi na chvíli vypnout, učiňte tak pomocí vypínače na routeru.
Stačí přenastavit teplotu
Další věc, kterou nemusíte zbytečně vypojovat, je kotel či bojler. Kotly a bojlery mají bezpečnostní vypínače, takže pokud je chcete vypnout, postačí vám k tomu pouze samotné tlačítko. Mnohem efektivnější a ekonomičtější ale je jednoduše snížit teplotu. V případě, že na delší dobu opouštíte domácnost, stáhněte teplotu o několik stupňů pod váš standard. Nemusíte se bát, že by snad kotel či bojler ve vaší nepřítomnosti neustále požíral energii. Tato zařízení samozřejmě pracují tak, jak je nastavíme. A pokud tedy teplotu snížíte tak, aby se vás domov zbytečně nevytápěl, ničeho se bát nemusíte.
Nevadí ani televize
Televizi dnes mnoho lidí zapíná prakticky denně, a tak ji pravidelně ze sítě vytahuje málokdo. Jestli ale patříte mezi skupinu obyvatel, která ji zas tak často nesleduje, a právě kvůli tomu v době nepoužívání vytahuje ze zásuvky, měli byste zbystřit. „Moderní televizory, které jsou vybaveny obrazovkami s technologií OLED, by se také neměly zcela odpojovat ze síťového napájení. Televizory provádějí po svém vypnutí standardní metodou cykly optimalizace pixelů. Pokud byste zařízení zcela vypojili ze zásuvky, tyto cykly přerušíte, pixely by se mohly poškodit, a to by mohlo časem vést k celkovému zhoršení kvality obrazu,“ píše server Chip. U různých typů navíc hrozí, že jestliže je kompletně odpojíte, dojde k resetu obrazu a nastavení. Po opětovném připojení tak budete muset televizor znovu úplně nastavovat.
Pozor na domácí mazlíčky
Leckdo chová nejrůznější domácí zvířátka. Některá se nachází v akváriích či teráriích a potřebují pomůcky, které jsou připojené k elektřině. U rybiček se jedná především o akvarijní filtry, u plazů zase o hřejivá světla. Mnoho lidí před odjezdem na delší dobu pečlivě obchází domácnost a vypojuje vše, co jim přijde pod ruku, právě kvůli bezpečnosti. A tak se snadno může stát, že omylem odpojí i klíčové příslušenství pro své mazlíčky. Jestliže patříte mezi chovatele, dejte si na to pozor. Filtr či lampu speciálně určené pro zvířata si nemůžete dovolit vypnout.
Myslete na to hlavně v případě, pokud byste chtěli vyhodit pojistky. Tento nápad se jeví jako dobré řešení v momentě, kdy na opravdu dlouhou dobu opouštíte své zázemí. Než to uděláte, opravdu se ujistěte, že doma nemáte nic, co vyžaduje elektrickou energii. Tedy například mrazák, lednici, bojler, alarm nebo kameru. V drtivé většině případů ale opravdu není nutné pojistky vypínat. Stačí skutečně odpojit pouze elektrospotřebiče, které to vyžadují, jako například toustovač, konvice nebo topinkovač.