Rozhodnuto: Od ledna všem skokově vzroste elektřina. Bez ohledu na fixaci ceny
V posledních letech jsme zažili výrazné zdražení elektřiny i plynu, což mnoha lidem způsobilo obrovský finanční problém. I když se chvíli zdálo, že se situace poměrně uklidnila, nyní opět hrozí její zdražení.
Neustálé zdražování nejspíš trápí každého z nás. V posledních letech rostou nejen ceny energií, ale také potravin, zboží a služeb. I když se na chvíli zdražování poměrně uklidnilo, čeká nás další. Tentokrát se opět nepatrně zvýší ceny za elektřinu. Podívejte se, co vás čeká a nemine.
Zvýšení cen za elektřinu se týká i lidí s fixací
To, jestli se vám od 1. ledna 2025 výrazněji zdraží elektřina, závisí na několika faktorech. Cenu ovlivní to, jestli máte fixaci, měnili jste nedávno dodavatele a samozřejmě pak také na tom, k čemu všemu elektřinu využíváte. Pokud máte například elektrický kotel, zdražení můžete pocítit mnohem výrazněji.
Energetický regulační úřad od ledna zvyšuje regulovanou složku ceny, která u elektřiny činí přibližně polovinu ceny. Nárůst této složky bude asi o 1,4 %. Jelikož se fixace vztahuje pouze na silovou elektřinu, vzroste cena i lidem s fixací. Regulovaná cena elektřiny v současné době tvoří více než dvě třetiny celkové ceny energií. Zdražení elektřiny ale nebude oproti plynu příliš výrazné, takže se lidé nemusí ničeho bát. V případě plynu je to pak jiné, tam může lidem vzrůst cena až o 2 000 Kč ročně.
Pokud nechcete platit příliš vysoké ceny za elektřinu, můžete zvážit několik možností. „Nejlepší je, když se vám zrovna blíží konec fixace – smlouvu s novým dodavatelem můžete uzavřít až půl roku dopředu. V tuto chvíli se ale může vyplatit i změna dodavatele v průběhu smlouvy, byť tam je třeba počítat s pokutou. Pořád ovšem může být výhodnější zaplatit sankce než čekat s podpisem na příští rok, kdy už ceny mohou být o něco vyšší,” říká Lukáš Kaňok z Kalkulátor.cz.
Čekají nás také příplatky za jistič, v některých případech i o tisíc korun za rok (týká se to zejména těch, kteří mají elektrický kotel a tepelná čerpadla), sazby se mohou velmi lišit v závislosti na dané lokalitě. Lidem s běžnou distribuční sazbou však vzrostou sazby o přibližně 200 korun s tím, že v Praze bude nárůst jen asi poloviční.
Provozovatelům elektrokotlů a tepelných čerpadel se bude líbit, že se výrazně sníží platby za distribuci, která se ze současných 530 Kč za přenesenou megawatthodinu sníží na 249 Kč. Rodina tak může průměrně ušetřit při spotřebě deset megawatthodin i 2 800 Kč.
Důvod zdražování je zřejmý
Elektřina se nebude zdražovat bezdůvodně, důvodem jsou zejména investice. „U elektřiny budou hrát roli investice do infrastruktury, protože síť je třeba s nástupem a rozvojem udržitelných zdrojů předělat. Udržitelné zdroje bývají poměrně nestabilní, protože v závislosti na počasí je někdy elektřiny hodně, jindy zase málo. Distribuční síť to musí ustát, proto je třeba ji průběžně předělávat, aby byla odolnější a výkyvy zvládla. A to je další obrovská investice, která se promítne do celkové ceny elektřiny,“ vysvětluje Lukáš Kaňok z portálu Kalkulátor.cz. Pokud tedy ve svém účtu zjistíte, že si za elektřinu od 1. 1. 2025 připlatíte víc než byste chtěli, prozkoumejte ceny na trhu, a nebojte se přejít k jinému dodavateli. Někteří totiž elektřinu letos i zlevňují.