Rekordní žrout elektřiny vás stojí tisíce ročně. Možná ho máte doma a ani o tom nevíte
Ceny energií jsou jako na houpačce, občas se sice dočkáme poklesu, ale jejich zdražování nekončí. Zvláště během topné sezóny o zimních měsících se mnoho domácností uchyluje k úspornějšímu a šetrnějšímu zacházení s elektrickými spotřebiči, jelikož vyšší účty můžou představovat problém, a kdo by se také hlavně před Vánocemi chtěl dostat do finanční tísně. Ujistěte se, že doma nemáte nějakého skrytého žrouta energie, který vás může při finálním výpisu na konci měsíce nemile překvapit. Především tento starý kousek vás možná stojí i několik tisíc korun ročně navíc.
Nad používáním elektrických spotřebičů doma častokrát vůbec nepřemýšlíme, mnoho lidí je navíc ani nevytahuje ze zásuvky, což je chyba, jelikož i nepoužívané přístroje nějaké to malé množství energie plýtvají. Většinou platí, že čím novější elektrospotřebič, tím větší efektivita a menší spotřeba – moderní spotřebiče se snaží být šetrné k životnímu prostředí a lidským peněženkám. Jestliže ale doma máte tuto věc, která před lety patřila k prémiovým a oblíbeným vychytávkám, zbystřete. Ačkoliv kdysi bylo její každodenní používání normální, dnes už se vám skoro vůbec nevyplatí a nenápadně žere vyšší množství elektřiny, než si myslíte.
Nejvíce stojí zábava
Zábavní elektronika je nedílnou součástí téměř každé domácnosti, asi málokdo si umí představit život bez televize, herní konzole nebo počítače. Mnohokrát ale lidé nevědí, jak moc mohou tyto oblíbené spotřebiče ovlivnit účet za elektřinu.
A právě starší stolní počítače patří mezi skryté žrouty energie, které významně zvyšují náklady na elektřinu. Stolní počítač má totiž výrazně vyšší spotřebu než notebook, na pozoru byste se měli mít i pokud využíváte herní PC, který taktéž potřebuje ke správnému fungování více elektřiny. Mějte na paměti, že staré počítače jsou dnes nákladné a neefektivní. Pokud vlastníte i notebook, zvažte, zda se nevyplatí stolního počítače zbavit. Jestli je to však stále vaše první volba, co se využívání PC týče, možná je na čase investovat do modernější varianty, jelikož je klidně možné, že za částku, kterou ročně dáte za provoz aktuálního počítače, byste pořídili ekonomičtější kousek.
Ušetřit lze i tisíce
Ať už je důvod používání vašeho počítače jakýkoliv, samozřejmě čím víc času u něj strávíte, tím víc zaplatíte. A v některých případech můžou být rozdíly opravdu propastné. Zatímco používání notebooku vyjde zhruba na 250 korun ročně, stolní počítač se nedostane pod hranici 800 korun, velmi ale záleží na konkrétním typu. Lidé při koupi častokrát řeší pouze jeho výkon, neuvědomují si ale, že čím větší výkon, tím větší spotřeba. A pokud doma máte stolní počítač, který byl na vrcholu své výkonnosti třeba před 10 lety, dnes je pravděpodobně vysoce neefektivní a nákladný. U většiny stolních počítačů se cena energie na rok pohybuje v nižších tisících korun. Pokud stále doma máte tento druh PC, zkontrolujte jeho výkon a spotřebu, poté se zamyslete, kolik u takového počítače trávíte každý týden času a zdali se vám takový provoz vůbec vyplatí.
(Ne)vypínáte?
Mnoho uživatelů si navíc myslí, že po vypnutí monitoru počítač žádnou energii nespotřebovává, to je ale velký omyl. I nečinné počítače berou elektřinu a způsobují nárůst účtu. „I když se u staršího počítače vypne monitor, jeho spotřeba nijak dramaticky neklesne, protože rozhodující pro spotřebu jsou parametry procesoru, případně externí grafické karty. Každá hodina provozu staršího počítače nás stojí 0,4 Kč, při větší zátěži jako je například hraní her či přehrávání videa z webu to je téměř 1 Kč,“ potvrzuje Jiří Zima z odborného serveru Notebook.cz. Když PC zapomeneme vypnout, stojí nás to asi 10 korun denně. Pokud se z jednoho zapomenutí stane pravidelný zvyk, můžeme přijít i o stovky korun ročně.
Pozor na hry
Jestliže si vy nebo třeba vaše ratolesti libují v hraní počítačových her a nonstop vám tak doma běží herní počítač, opět byste měli zpozornit. Například hraní her 6 hodin denně způsobí spotřebu asi 835 kWh za rok, což se rovná 3 500 Kč! I tady záleží, jak starý počítač máte. A cena provozu narůstá při využívání doplňků jako jsou grafické karty, nasvícené klávesnice nebo reproduktory. Jen hraní her vás tak může přijít na několik tisíc korun ročně, a k tomu ještě připočtěte „normální“ využívání počítače, tedy brouzdání po internetu, nakupování či nejrůznější pracovní činnosti. Pokud tak hledáte způsoby, jak snížit spotřebu elektřiny v domácnosti, zaměřte se na to, jakou spotřebu má váš počítač, kolik na něm trávíte času, a zdali ho pokaždé vypínáte. A jestli máte doma už starší kus, možná je nejvyšší čas pořídit si efektivnější variantu – stolní počítač s rokem výroby 2008 může mít dražší provoz než lednice, televize nebo pračka! A takového elektrožrouta nikdo mít nechce.