Jen naprostí hlupáci nechají tyto 3 spotřebiče zapojené, když odcházejí z domova. Snad nejste mezi nimi
Vypojovat elektrické spotřebiče ze zásuvky je velmi důležité nejen proto, abyste ušetřili nějaké peníze, ale hlavně kvůli bezpečí. Málokdo tuší, že zapojený spotřebič může způsobit i požár. A to nemluvíme o žehličce, ale třeba o nabíječce, u které byste to nejspíš nečekali.
Každý z nás někdy nechal při odchodu z domova zapnutý nějaký spotřebič, a vůbec nezáleží na tom, jestli to byla nabíječka, televize nebo varná konvice. Spotřebiče by se měly ze zásuvky vypínat pokaždé, když je nepoužíváte. Snižujete tím riziko nebezpečí i vysokých účtů. Jaké spotřebiče byste měli vypínat vždy?
Přímotopy
Občas je nutné si v zimních měsících přitopit na chatě nebo třeba v koupelně, kde není topení, a ideálním řešením je pro tuto potřebu je oblíbený přímotop. Jeho provoz je ale drahý, ve skutečnosti nejdražší ze všech elektrických topení. Proto ho nikdy nenechávejte zapnutý zbytečně dlouho, a už vůbec ho nenechávejte v provozu tehdy, když jste mimo domov. Přímotop se vlivem elektrické energie vysoce ohřeje a existuje riziko způsobení požáru – a to zejména v případě, že ho umístíte blízko nábytku nebo jiných věcí. I když přímotop vypnete, vždy se ujistěte, že jste ho vypnuli i ze zásuvky.
Pokud chcete ušetřit za elektřinu, naučte se vypínat všechny spotřebiče, u kterých to jde. Samozřejmě nemáme na mysli lednici, ale třeba televizi, pračku nebo čističku vzduchu. Zkrátka vypínejte spotřebiče ve chvíli, kdy je zrovna nepotřebujete. Pokud to uděláte na všech, pravděpodobně to pocítíte na příštím vyúčtování energií. Uvidíte!
Nabíječky, notebooky a telefony
Počítače ani telefony nejsou navrženy tak, aby byly neustále zapojeny v nabíječce, zejména proto, že se pak opotřebovávají články baterie, což to vede k jejich snížené životnosti. Proto zařízení po nabití vždy odpojujte, a poté odpojte i samotnou nabíječku ze zásuvky. Také se vyhněte používání levných a neoficiálních nabíječek, které nemusí být řádně testované a tím pádem bezpečné. Při koupi nové nabíječky si vždy pořiďte originální kus od stejného výrobce. Odborníci doporučují nabíjet zařízení na 40-80 %, aby byla baterie dlouhodobě v co nejlepší kondici.
Podle portálu Fire Protection Online 12 % požárů v domácnostech v letech 2013-2014 vzniklo z elektrických zařízení. Ve stejném období bylo 85 % smrtelných požárů založeno zcela náhodně, je tedy vhodné si dávat pozor na to, jestli vypínáte veškeré spotřebiče ze zásuvky. Nejčastěji se zapomíná vypínat varná konvice, topinkovač nebo právě různé nabíječky, které se lidmi obecně nepovažují za velké riziko.
Elektrické osvěžovače vzduchu
Možná si myslíte, že elektrický osvěžovač vzduchu nespotřebovává mnoho energie, a to i přesto, že je neustále zapojen v zásuvce. To ve skutečnosti nemusí být pravda. Ročně může provoz jednoho takového osvěžovače vzduchu stát okolo 400 Kč, další náklady jsou pak na samotné náplně do osvěžovače, které je nutné dokupovat zpravidla jednou měsíčně. Jednu náplň pořídíte za přibližně 100 Kč. Abyste ušetřili, nastavujte osvěžovač na nejnižší výkon, a také ho vypínejte ze zásuvky, když v místnosti nejste. Dejte si také pozor na přehřátí přístroje. Kdo už někdy takový osvěžovač měl, možná ví, že může být horký. Zajistěte proto, aby se poblíž nenacházely žádné věci.