Vědci zrekonstruovali neznámou tektonickou desku Pontus. Kdysi dosahovala velikosti jedné čtvrtiny Tichého oceánu
Geoložka Suzanna van de Lagemaatová z Utrechtské univerzity zrekonstruovala mohutnou a dosud neznámou tektonickou desku, která byla kdysi velká jako čtvrtina Tichého oceánu. Její kolegové z Utrechtu předpověděli její existenci již před více než 10 lety na základě fragmentů starých tektonických desek nalezených hluboko v zemském plášti.
Van de Lagemaatová rekonstruovala ztracené desky na základě terénního výzkumu a podrobného zkoumání horských pásem Japonska, Bornea, Filipín, Nové Guineje a Nového Zélandu. Ke svému překvapení zjistila, že zbytky na severním Borneu musely patřit k desce, kterou vědci pojmenovali Pontus, uvádí Phys.
Pochopení pohybů tektonických desek, které tvoří pevný vnější plášť Země, je nezbytné pro pochopení geologické historie planety. Pohyby těchto desek silně ovlivnily, jak se v průběhu času měnila paleogeografie a klima planety, a dokonce i to, kde se nacházejí vzácné kovy.
Velké oceánské desky z geologické minulosti však mezitím zmizely v zemském plášti prostřednictvím subdukce. Zůstaly po nich jen úlomky hornin ukryté v horských pásmech.
Van de Lagemaatová nejprve na základě geologických dat zrekonstruovala pohyby současných desek v oblasti mezi Japonskem a Novým Zélandem. Tím odhalila, jak velkou oblast tvořily desky, které musely zmizet v současné oblasti západního Pacifiku.
Relikty Pontu se nacházejí nejen na severním Borneu, ale také na Palawanu, ostrově v západní části Filipín, a v Jihočínském moři. Deskový tektonický systém musel existovat nejméně 150 milionů let.
zdroj: Phys