Vědci z Číny vytvořili robotické chapadlo, jako má chobotnice. Dokáže uchopovat, zvedat a přenášet věci na souši i pod vodou

Tým inženýrů z Beihang University ve spolupráci s kolegy z Tsinghua University v Číně navrhl, sestrojil a otestoval hapticky ovládanou robotickou ruku chobotnice, která je schopna uchopovat, zvedat a přenášet předměty na souši i pod vodou, uvádí portál Techxplore.

Vědci již mnoho let studují chování chobotnic – mnoho jejich druhů si vyvinulo řadu způsobů, jak používat roztažitelná chapadla s přísavkami podél spodního povrchu k zvedání předmětů, obraně a pohybu po mořském dně. Vědci se snaží vyvinout roboty s podobnými schopnostmi. V tomto novém úsilí našel tým v Číně způsob, jak vytvořit robotickou paži, která věrně kopíruje chování chapadel chobotnice.

Robot, kterého tým sestrojil, vypadá velmi podobně jako skutečné chapadlo. Má tvar chapadla a dokáže se na požádání svinout, natáhnout a rozvinout. Dokáže také vyvinout podtlak uvnitř kalíšků na své spodní straně, který může využít k uchopení předmětů. A to tak, že se kolem nich nejprve stočí.

Výzkumný tým uvedl, že se jim podařilo chapadlo stočit naprogramováním matematické propagace jeho pěti segmentů. Segmenty a jejich vnitřní části dohromady tvoří síť, která napodobuje nervový systém chobotnice. Elektrické zprávy jsou přenášeny pomocí drátů z tekutého kovu, které umožňují maximální flexibilitu.

Špičky mají přísavky i teplotní čidla. Provoz robota je ovládán bezdrátově, pomocí otočení prstu umístěného v rukavici. Tento přístup umožňuje ovládat nejen kroucení chapadla, ale také náklon, natáčení a zrychlení.

Aby umožnili přesné ovládání, přidali vědci také systém senzorické zpětné vazby, který umožňuje operátorovi cítit, čeho se robotická paže dotýká svými přísavnými hroty. Vjemy jsou ovladači poskytovány prostřednictvím malých přísavek zabudovaných v rukavici. Testování ukázalo, že taková zpětná vazba je dostatečně přesná, aby operátor mohl se zakrytýma očima najít a uchopit předměty, jako jsou hračka žraloka nebo míč.

Výzkumný tým poznamenává, že jejich chobotnicová ruka funguje stejně dobře v mokrém i suchém prostředí.

zdroj: Techxplore